Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Dánská dívka

Dánská dívkaNení to ještě tak dávno, kdy mě při každém otevření internetového prohlížeče atakovaly všemožné zprávy, převážně samozřejmě z těch bulvárních stránek, o Caitlyn Jenner. Žena, která byla původně mužem a rozhodla se podstoupit změnu pohlaví, se úspěšně probila až na obálku časopisu Vanity Fair. Měla jsem pocit, jako by o ní mluvil celý svět. Poprask. Já oceňuji odvahu, kterou musela tato osoba prokázat, ale ta nafouknutá bublina kolem byla už prostě příliš. Vždyť přece Caitlyn nebyla první a nebude ani poslední.

Transgender téma také není žádnou horkou novinkou, osvěta v tomto směru je poměrně úspěšná a dnes už snad každý ví, že lidé, kteří se „narodili ve špatném těle“, nejsou nijak mentálně narušení, či snad homosexuální, jen si s nimi příroda trošku víc pošpásovala. Ovšem to, co víme dnes, neznamená, že to bylo známo odnepaměti. Někde v historii musel nastat okamžik, kdy se o těchto záměnách začalo hovořit.

A dostáváme se k Dánské dívce. Románu, jenž si jako předlohu bere skutečnou bytost z masa a kostí, která kdysi kráčela po tomto světě. Einar Wegener se sice narodil jako muž, svůj život však zakončil jako žena jménem Lili Elbe. David Ebershoff si troufl na trochu faktů a reálií a směle je smíchal se svou literární imaginací. Pojďte se seznámit.

Einar je poměrně nevýrazný a drobný muž, talentovaný malíř a k tomu všemu má nádhernou manželku Gretu – vysokou a uchvacující ženu z Ameriky. Einar je plachý, Greta svérázná. Manželství je pro ně pomalu procházka růžovým sadem. Jednoho dne však Einar oblékne dámské šaty, aby své ženě, která je taktéž malířkou, stál modelem místo pěvkyně, jež se nedostavila na pózování. V tu chvíli se vše změní. Na svět se zrodí Lili.

Jeden by si řekl, že v tomto případě dostane manželství těch dvou pořádně zabrat, vzdušné zámky se rozplynou a těm dvěma zbyde jen šedý písek protékající jim mezi prsty. Jenže chyba lávky, nic takového se nekoná. Osud, štěstěna, bohové či náhoda, totiž v Gretě spojili možné s nemožným. Ona nejen, že miluje Einara, ale nalezne ve svém srdci místo i pro Lili. A zatímco manžel se postupně vzdaluje pryč a přenechává místo půvabné a křehké dívce v jeho nitru, Greta stojí neochvějně po jeho/jejím boku, ať se děje, co se děje. Jako pevný sloup uprostřed bouře. Nepohne se. Je tu, aby v případě potřeby vystoupila na obranu nově se rodící bytosti.

Dánská dívka vypráví dechberoucí příběh o lidech, kteří se nebáli postavit tehdejším společenským konvencím i nevědomosti vědy a lékařů a neúnavně hledali cestu, kterou by mohli jít. Na stránkách tak naleznete hlubokou lásku, oddané přátelství, bezmeznou odvahu a nekonečnou naději. Spalující stud, sžíravou bolest i všudypřítomné obavy. Celým příběhem se však jako hlavní nit proplétá otázka identity, hledání sebe sama a beznaděj, kdy člověk nemůže najít své místo ve světě.

David Ebershoff vytvořil poutavý a čtivý příběh s reálným základem a vyšperkoval ho svými domněnkami, polopravdami a dohady, aniž by příliš tlačil na pilu nebo zbytečně kazil celkový dojem. Výsledek tak, navzdory místy až přehnané toleranci ze strany okolí vůči Lili, působí uceleně a uhlazeně. Nikde žádné ostré hrany, které by vás mohly škrábnout, celý děj pěkně plyne.

Je mi jasné, že ve své době musela Lili způsobit neuvěřitelný rozruch, určitě se setkávala i se spoustou nepochopení a odsudků, jenže tímhle se kniha nezabývá. Místo toho se připravte na souboj vnitřních démonů, kteří hrozí rozervat duši na kusy. Vnitřní nejistoty se vám dostane v míře více než vrchovaté a nebudete ochuzeni ani o šílený zmatek, který je schopen dohnat člověka i k tak krajnímu řešení, jakým je sebevražda.

Co vše jste vy ochotni obětovat pro lásku? Co byste byli schopni podstoupit pro štěstí své a svých nejbližších? Kolik pochopení a soucitu v sobě dokážete najít? A kolik odvahy?

Vskutku povedená kniha a rozhodně se nejedná o příběh jen pro úzký okruh čtenářů. Svým stylem sedne snad téměř všem a nudit nebude zřejmě nikoho. Za mě všechny palce nahoru. I ty u nohou.

Hodnocení: 4/5

 


Název knihy:    Dánská dívka
Dánská dívkaAutor:                 David Ebershoff
Překlad:             Hana Čapková

Nakladatelství:  DOMINO

Rok vydání:       2016
Počet stran:       376

ISBN:                  978-80-7498-138-8
EAN:                   9788074981388

Vazba:                Vázáno

E-shop:              http://www.dominoknihy.cz
   

DominoNakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství DOMINO naleznete na www.DominoKnihy.cz.

  

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)