Dcera kartografa vyráží na nezapomenutelnou pouť

recenze knihy Dívka z inkoustu a hvězd

Isabella žije se svým otcem, který je vášnivým kartografem, v malém domečku v městečku zvaném Gromera, které leží na ostrově Joya. Společnost jim dělají také kocour Pepe spolu se slepicí Lálou. Mohlo by se zdát, že si žijí, spolu s dalšími obyvateli města, poklidným a spokojeným životem.

Jenže od chvíle, kdy na ostrov dorazil guvernér Adori se svou rodinou, nikdo nesmí překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova, Guvernér zde vládne tvrdou rukou a nic si nenechá líbit.

Isabellina nejlepší kamarádka je Lupe, dcera guvernéra. Ty dvě pojí pevné přátelství, které by jim mohl leckdo závidět. Když záhadně zmizí Cata, jejich spolužačka, tak se Lupe přizná, že ji vyslala do sadu pro pitáju, své oblíbené ovoce.

Lupe povadla. „Určitě to nic není. Jenom v létě pracovala v kuchyni a já ji poprosila, aby mi do sadu zašla pro…“
„Do sadu!“ Už zase jsem v břiše cítila ten hrozný pocit. „Lupe, víš, že tam nesmíme.“
„Jasně že vím, ale když já neměla pitáju už celou věčnost. Na narozeninách jsem ji přece musela mít, chápeš?“
Já pitáju, neboli dračí ovoce, nikdy neměla a ani jsem moc nevěděla, jak vypadá, ale věděla jsem, že Lupe ji má ze všeho nejradši a roste v guvernérově ovocném sadu na kraji lesa. Kromě stráží a pár služebných se k ní nikdo nedostane.
„Lupe, je ti jasný, že jestli Catu chytili, je touhle dobou v Dédalu.“

Zakrátko je Cata nalezena mrtvá. Vypadá to, jako kdyby ji něco roztrhalo a Isabella Lupe vyčte, že je to všechno její vina, vždyť ona přeci Catu poslala do sadu a díky její sobeckosti a zkaženosti je jejich spolužačka mrtvá.
Lupe se tato obvinění silně dotknou a tak se vydává do zakázané části ostrova, aby nalezla vraha a dokázala své nejlepší kamarádce, že ona není taková, jako její otec.

Když guvernér zjistí, že jeho milovaná dcera zmizela, sestrojí pátrací skupinu, aby ji společně našli. Isabella si může splnit svůj sen prozkoumat zakázané území, a tak se stane v přestrojení za chlapce, členem pátrací skupiny. Vždyť je to právě ona, kdo umí číst ve hvězdách.

 

Dívka z inkoustu a hvězd

 

Tuto knihu jistě zaznamenala valná část čtenářské populace. Loni se kniha dávala k VIP vstupu a Humbook a notnou chvíli se o ní mluvilo. Jedna strana byla pro, a jak už to tak bývá, druhá strana moc nadšená nebyla. Tak se pojďme podívat, co si o této knize myslím já.

Kniha je jedním slovem kouzelná, je stejně tak krásná zevnitř, jako zvenku. Nádherná obálka s dívčí siluetou, vyvedená ve žlutých a modrých barvách, a stejně tak vymazlená i uvnitř, kdy se na stránkách objevují lodě, kompasy, mapy a spousty dalších ozdob, které dělají z pouhého zalistování v knize, neskutečný zážitek.
V knize pak najdeme celkem pětadvacet kapitol, které zakončuje autorčino poděkování.

Dívka z inkoustu a hvězdI když začátek knihy poněkud skřípal a děj se zdál být malinko kostrbatý, tak se autorce podařilo srovnat kormidlo a před námi se začal rozvíjet velmi zajímavý příběh.
Jelikož se jedná o knihu určenou pro děti a mládež, nedá se očekávat, že charakteristiky hrdinů budou na takové úrovni, jako knihy pro dospělé, Vše zde krásně plyne a nikde se nic nešmodrchá.

Hlavní hrdinka je sympatická třináctiletá dívka, která už má něco za sebou. Krátce po sobě ztratila nejen milovanou maminku, ale také svého brášku, po kterém se jí dodnes stýská. Přesto všechno je to silná dívčina, u které otec probudil vášeň pro kartografii. Jejím velkým snem je průzkum opačné strany ostrova a jeho následné zakreslení do mapy.
Když se naskytne příležitost stát se členem pátrací skupiny, tak neváhá a vrhá se do svého úkolu po hlavě.

Příběh je psán opravdu jednoduchým způsobem tak, aby bavil i mladší děti. Je zde plno akce, napětí a dobrodružství, kdy budete hlavním hrdinům držet palce, aby vše dopadlo přesně tak, jak má. Připravte se na to, že se zde setkáte nejen s touhou probádat neprobádané a cílem zachránit nejlepší kamarádku. Z příběhu na vás také dýchne mytologie, spolu s nadpřirozenem, které celému příběhu dodají šmrnc.

Dívka z inkoustu a hvězd se mi, až na kostrbatý začátek, opravdu líbila. Tohle dobrodružství mě bavilo a jsem si jistá, že děti kolem třinácti let z něj budou úplně hotové a užijí si spolu s Isabellou nevšední dobrodružství, které za to opravdu stojí.

 

Název knihy Dívka z inkoustu a hvězd
AutorKiran Millwood Hargrave
ŽánrDobrodružné, Fantasy, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2017
Počet stran228
ISBN9788025334294
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz/
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Vavrečková

Knihomolka srdcem i duší, vášnivá hráčka Call of Duty. Milovnice turistiky, přátel a rodiny. (osobní blog)