Středa, 4.10.2023
KnihyKultura

Výstřel na Barrandovských terasách

„Nechtělo se ani věřit, že je říjen. Do Prahy ještě na den zavítalo babí léto a slunce zářilo na čisté modré obloze, pod kterou se třpytila klidná Vltava. Na skalách nad ní se tyčila nová, nádherná dominanta města – Terasy Barrandov. „Za Prahou, a přece v Praze.“

Zlatá dvacátá léta se neúprosně chýlí ke svému konci. Je za pět minut dvanáct před krachem na newyorské burze, ale v Praze to prozatím žije. Otevírají se Barrandovské terasy, kde se schází tehdejší smetánka pražské společnosti a nikdo zatím netuší, jaký kolotoč se roztočí po návratu „ztraceného“ syna z prohibicí spoutané Ameriky. Zlatá mládež obráží pražské podniky a bary a žije si svůj svobodný život, jenže brzy se vše změní, stačí k tomu jeden výstřel…

Český autor Jan Gardner vstoupil na knižní trh svojí prvotinou Debutantka a myslím, že se mu jeho detektivní knižní debut velmi podařil. Jana Gardnera můžete znát coby scénáristu a producenta velmi zdařilých seriálů jako První republika či Vyprávěj. Nyní v knižní podobě zachytil konec zlatých dvacátých let. V knize se mihnou významné osobnosti té doby a příběh se odehrává na pozadí převratných událostí.

„Nazdar, mrchy!“ přerušil je veselý hlas. Emily ztuhla. Dorazila Stázi Solařová, její úhlavní konkurentka. Pravý šok ale Emily teprve čekal. Když se otočila, aby se s kamarádkou pozdravila, strnula překvapením. Jestliže se Emily na dnešní den pečlivě připravila, Stázi vytáhla přímo těžkou artilerii. Na sobě měla „malé černé“ od Coco Chanel, dovezené přímo z Ameriky, pod kterými se rýsovala nová podprsenka od Rosenthalů – jo, přesně ta, co prý upravuje velikost košíčků přímo na vaši míru – žhavá novinka, pár měsíců stará.“

Hlavní hrdinka Emily Vavřincová, dcera váženého velkouzenáře Vavřince, má být uvedena do společnosti v den otevření Barrandovských teras. Zde se potkává se svými přáteli, zlatou mládeží, nechybí hudba, alkohol a také překvapení v podobě návratu „Gatsbyho“ z Ameriky, což způsobí velký rozruch. Na terasách vybuchují ohňostroje, když na tanečním parketě třeskne výstřel, který odstartuje další sled událostí, a především zasáhne do několika lidských osudů.

Při čtení knihy jsem si představovala prostředí a kulisy, v nichž se příběh odehrával a snažila se nasát tu úchvatnou atmosféru té doby. Autor nás nezavede pouze do vyšších vrstev pražské společnosti, ale dá nám také nahlédnout rub mince, a to mafiánské prostředí prohibicí svázané Ameriky, kdy nitky vedou až do Prahy. Zlatá mládež se snažila zbohatnout či rozmnožit rodinný majetek nejrůznějšími způsoby. Ale i nad pražskou smetánkou se začínají stahovat temná mračna.

„Je mi z tebe špatně! Z Fitzgeraldova románu sis vzal jenom to pozlátko. Večírky, rozhazování peněz, pitomosti! Ale skutečný Gatsby opravdu miloval. Věděl, co je pravá láska.“

Tváře jí hořely spravedlivým hněvem, z účesu vyklouzl neposlušný pramínek vlasů. Ale z nějakého důvodu jí to přidalo na kráse.“

Debutantka - recenzeAutor příběh ozvláštnil nečekanou dvojicí vyšetřovatelů, občas bylo až zarážející, že by se tato dvojice mohla dostat k tak důvěrným informacím. Ale pokud na knihu budete pohlížet s nadhledem, tak se vám příběh, v němž autor popustil uzdu své fantazie, vryje pod kůži. A nemohu zapomenout zmínit obálku knihy, která mi okamžitě padla do oka svojí jednoduchostí a zároveň výstižností atmosféry doby.

Musím říci, že jsem měla sem tam problém s některými použitými výrazy, domnívám se, že v tehdejší době se mluvilo vytříbeněji, ale i to jsem autorovi ochotna odpustit, jelikož příběh má spád a na konci nečekané rozuzlení. A ještě jedna výtka autorovi, protože dle mého názoru nechal příběh opustit postavu, která byla velmi zajímavá.

„Bratr byl pro něho odmalička nedostižným vzorem. Spíš románovou postavou než skutečným člověkem. Měl ke Gatsbymu dál, než měl Gabriel k Fitzgeraldovu hrdinovi, po kterém získal svou přezdívku. Gatsby se dokázal postavit rodičům, podniknout šílenou cestu za oceán, vydělat peníze, uspět v konkurenci s americkou mafií. Fráňa dobře věděl, že on nikým takovým nikdy nebude. Že na to nemá. Že je jiný, obyčejný, všední, průměrný.“

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi atmosféru dvacátých let dvacátého století, a těm, kteří si rádi přečtou detektivku s netradiční dvojicí „vyšetřovatelů“. V příběhu nechybí zmařená láska, přátelství, které se otřese v základech, večírky, pašeráci, mafiáni a také pár mrtvých. V letošním roce by autorovi mělo vyjít pokračování pod názvem Devátý neznámý. Myslím, že se máme na co těšit.

 

Název knihy Debutantka
AutorJan Gardner
ŽánrDetektivky, krimi, romány, literatura česká
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2021
Počet stran304
ISBN978-80-242-7566-6
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)