Den řemesel v Sebranicích

Den řemeselV neděli 1. srpna 2010 od 13 hodin proběhne v areálu zahrady č.p. 8 (u kostela) v Sebranicích u Litomyšle akce zaměřená na nejen pravěká řemesla. V průběhu celého odpoledne zde budou k vidění řemesla z doby železné, ale i nedávno minulé.

Například výroba železa redukcí (tavbou) železné rudy, pečení chleba, tkaní na stavu. Akce bude především zaměřena na zpracování slámy a to do různých výrobků jako jsou například ošatky, zásobnice, obuv, rohože a různé drobné doplňky. Návštěvníci a především děti si zde mohou vyzkoušet tkaní na stávku, karetkování, mletí mouky na zrnotěrkách a třeba i pomoci s dmýcháním měchem do železářské pece.

“V loňském roce jsme se zaměřili na pěstování a následně i sklizeň dlouhovlasého žita, které jsme využili pro výrobu došků na střechu. Při výrobě došků vzniká určité množství odpadní slámy, která se dá ale dále využít. Na této akci se pokusíme návštěvníkům některé z těchto využití předvést,” přibližuje program Vojtěch Kmošek, jeden ze členů Spolku archaických nadšenců.

Tímto jsou zváni všichni, kteří mají zájem podívat se a vyzkoušet si, jak se dříve žilo a pracovalo. Akce se koná za každého počasí. Vstup volný.  Akci pořádá Spolek archaických nadšenců.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.