Středa, 1.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Deník Marie K.

recenze knihy Deník Marie K.

Mladá novinářka Petra má před svatbou s Vojtou. Jenže ve vztahu není vše takové, jaké by mělo být, zatímco ona  by ráda ještě pár let dělala kariéru, její snoubenec žárlí a vytváří dusno. Petra se po rozchodu s ním rozhodne odjet na stáž do Německa, ještě předtím šéfovi kývne na nabídku, aby napsala reportáž o lidech, kteří byli za války totálně nasazení v Německu. Zjistí, že pro Říši nucené práce vykonávala i její prababička Marie. Petřina babička Christina totiž dostává do rukou matčin deník a ještě předtím jí otec sdělí jedno bolestné tajemství

Ivana Andrews má na svém kontě několik románů pro ženy, které obsahují pořádnou dávku romantiky. Nejinak je tomu i u Deníku Marie K., jehož přidaná hodnota tkví ve stěžejním námětu – autorka se vrací do bolestného období druhé světové války a přibližuje osud mladé dívky, která byla totálně nasazená v Německu. Přestože kniha je relativně útlá, čítá 224 stran, najdete v ní nejen výše zmíněnou romantickou linii, ale také vylíčení života obyčejných lidí, kteří se museli poddat německému diktátu

Deník Marie K.Děj se odehrává ve dvou časových rovinách. V současné sledujeme Petru a její babičku Christinu, které se musí vyrovnat s rodinným tajemstvím. Části z minulosti jsou vyplněny deníkem Marie, který si během války psala. Dozvíme se z něj, jak se vyrovnávala s odchodem do Německa, vylíčena je také pracovní činnost nasazených, jejich sžívání s neznámým prostředím, strach z nacistů, stejně jako drobné radosti, jež jim občas zpříjemňovaly hořké chvíle. A co láska? Byl na ni v přísném režimu prostor? 

 Autorka do příběhu vetkla typické náležitosti románu pro ženy. Romantická linie je místy možná sladká až moc a přebíjí tak jinak velmi zajímavý osud Marie, který by si zasloužil vlastní knihu, natolik je působivý a dojemný, mnohé navíc zůstalo nevyřčeno. A totéž platí i o životě Christiny.

Pokud máte rádi příběhy o ženách, které prožívají dramatické osudy okořeněné láskou, Ivana Andrews a její Deník Marie K. by se vám mohl líbit, neboť je právě takovým čtenářkám (a čtenářům) určen. Přestože se jeho část odehrává během druhé světové války, není příliš naturalistický a ocení ho tak lidé, pro něž je toto období ještě neprobádanou mapou, nebo nechtějí číst příliš drastické knihy s válečnou tématikou.

 

Název knihy Deník Marie K.
AutorIvana Andrews
Žánrromán pro ženy
  
Nakladatelství Alpress
Rok vydání2021
Počet stran224
ISBN 978-80-7633-429-8
  
Nákup knihy www.alpress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Alpress

Knižní Nakladatelství Alpress zaujímá na trhu s knihami jedno z předních míst a pro své čtenáře vydává knihy všech žánrů nejznámějších světových i českých autorů. Především romány pro ženy i muže, thrillery, příběhy ze života, knihy pro děti a mládež a také populárně naučnou literaturu.

www.alpress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)