Desková hra – Cesta kolem světa za 80 dní

Desková hra - Cesta kolem světa za 80 dníCesta kolem světa za 80 dní je zábavná hra, ve které hráči napodobují hrdinu románu Julese Verna – Philease Fogga v jeho souboji s časem na cestě kolem světa.

Hra vyšla v českém vydání snad symbolicky v roce, ve kterém uplynulo 180 let od narození geniálního francouzského spisovatele J. Verna.

Příběh začíná na počátku 20. století v Londýně. Vsaďte se, že je možné objet celý svět za méně než 80 dní! Stačí vyrazit vlakem a lodí do Paříže, dále vlakem do italského Brindisi a ještě dále přes Suez, Indii, Japonsko a Ameriku zpátky do Londýna. Je velmi důležité nezmeškat žádné spojení a vyhnout se po cestě všem nebezpečím včetně záludného detektiva. Kromě lodí a vlaků je možné na cestě využít i další dopravní prostředky, například i horkovzdušný balón. Vžijte se do rolí statečných hrdinů světoznámé knihy Desková hra - Cesta kolem světa za 80 dníJulese Vernea a zapojte se do závodu s časem. V této dobrodružné závodivé hře nezvítězí ten, kdo se vrátí zpět do Londýna jako první, ale ten, kdo na cestě stráví nejméně dní.

Zpoždění vlaků, nespolehlivost lodní dopravy, rozmary počasí a jiné nečekané události zde přebírají karty. Ve hře se vyskytují karty dvojího druhu. Jednak jsou zde dopravní prostředky – vlaky a lodě, pomocí kterých hráči cestují mezi jednotlivými městy. Hodnota karty určuje počet dní, který cesta potrvá.

Kromě cestovních karet obsahuje hra sadu karet událostí, které mohou hráčům některé úseky cesty výrazně zkrátit a dohnat tak soupeře.

Podle počtu hráčů je v každém kole k dispozici až šest různých akcí. Na začátku kola je ke každé akci vyložena jedna cestovní karta. Hráči si postupně od začínajícího hráče zvolí akci a společně s ní získají i jednu z karet. Nyní se musí rozhodnout, zda budou pokračovat v cestě nebo počkají na výhodnější okamžik.

Desková hra - Cesta kolem světa za 80 dní

Přesun mezi dvěma sousedními místy stojí vždy nějaké cestovní karty. Pokud je potřeba zahrát dvě karty jednoho druhu, mohou hráči ušetřit čas, pokud zahrají karty stejné hodnoty. V tomto případě se tato hodnota počítá do spotřebovaného času pouze jednou.

Desková hra - Cesta kolem světa za 80 dníCo hráčům brání v tom, aby si v klidu londýnského klubu výstředníků počkali na ty správné karty? Především to, že první, kdo dorazí do každého z míst na trase, získá malou výhodu proti ostatním (obdobně je odměněn vždy i poslední hráč). Dalším pádným argumentem pro opuštění tábora je detektiv. Pokud je hráč na konci tahu na stejném místě jako detektiv, ztrácí vyšetřováním dva dny.

Úplně nejhorší, co vás může potkat, je ale to, že nestihnete dorazit včas zpět do Londýna. Ono totiž kromě oficiálního času, který je zobrazován na časové ose na okraji herního plánu, existuje ještě jakýsi “druhý” čas. Jakmile první hráč dorazil do cíle v Londýně, na konci každého kola všichni hráči, kteří jsou ještě na cestě, ztrácí jeden den. Pokud poslední hráč nestihne dojet do Londýna současně s ostatními (ve stejném kole), obsadí poslední místo.

Desková hra - Cesta kolem světa za 80 dní, foto: PJ

Cesta kolem světa za 80 dní je vydařená rodinná hra, která ale dokáže pobavit i zkušené herní harcovníky. Navíc díky krátké hrací době často nezůstane jen u jediné partie. Pokud vám nevadí, že ve hře skutečně bojujete nejen proti spoluhráčům, ale především s náhodou a nepřízní osudu, určitě si ji oblíbíte.

 

Název: Cesta kolem světa za 80 dní
Desková hra - Cesta kolem světa za 80 dní, foto: PJOriginální název: In 80 Tagen um die Welt
Rok vydání: 2004 
Autor: Michael Rieneck  
Výrobci: KOSMOS, MINDOK 
Dovozci: MINDOK 
Věk hráčů: od 10 let
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: 30 až 70 minut  
Stupeň náhody: střední podíl náhody
Interaktivnost: ustálená komunikace 
Humor: hra má k humoru blízko
Složitost: jednoduchá
Herní systém: závodění
Počeštění: kompletně česká hra
Doporučení pro rodiny: určitě 

 

2005 – 6. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností 
 
2005 – finalista
Hra roku (Spiel des Jahres)
Hra roku (Spiel des Jahres) – pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami 
 
hra_roku2005 – nominace
International Gamers Awards
Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota. 
 
2009 – nominace
Hra roku
ocenění Akademie her v České republice 
 
2010 – nominace
Hra roku
ocenění Akademie her v České republice
 

 

Hru lze zakoupit zde: http://hrajeme.cz/Hrajeme/GameDetail.aspx?id_hry=551.

Hru si budete moci přijít zahrát do naší herny Hrajeme si s Chrudimkou.

Více na www.mindok.cz a www.hrajeme.cz.

MindOK

 

 

 

 

zdroj: www.svet-deskovych-her.cz, www.zatrolene-hry.cz

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.