Desková hra – Santy Anno

Desková hra Santy Anno od GrannyBýt pirátem má svá rizika. Dennodenně vám hrozí smrt v hlubinách, občas při útoku na kupeckou bárku její krvavá a bolestivější sestřička, a konečně nikdy nevíte, ve které vojenské pevnosti se ve větru pohupuje oprátka nesoucí vaše jméno. Ale nejhorší, nejhorší je kocovina…

V rámci hry se probouzíte po prohýřené noci a nepamatujete si téměř nic. Víte, že jste pirát, ale na které lodi se plavíte a kdo jí velí… V hlavě vymeteno, čistě uklizeno, jen uprostřed toho prázdného prostoru stojí kovadlina a desítky trpaslíčků do ní buší a buší a buší…

 

 

Kdo pozdě chodí, ten slouží lodiDesková hra Santy Anno od Granny
Flámovali jste společně a všichni máte stejné šance. Kdo pětkrát najde nejrychleji správnou loď, získá nejvíc peněz a stane se kapitánem. Další dva čekají důstojnické prýmky – no a ten zbytek vědro a rejžák na drhnutí paluby.
Lodí je celkem osm, na každé z nich pět rozpoznávacích znaků: koš, plachty, trup, tabulka s názvem a papoušek Koko. Vyložené karty pohybu vám vymezují, přes kterou loď máte pomyslně přeběhnout, na které počkat a na kterou se dostat, to vše pokud možno rychleji než protihráči. Úkolem je například přesunout se na loď (pozor, pořád jen v duchu!) se stejnou barvou plachet jako má ta, na níž se nacházíte, na tu s papouškem Koko ve stejném rohu karty či na koráb se stejným počátečním písmenem názvu. Tyto zdánlivě jednoduché úkony jsou ztěžovány jednak samotnými kartami, jejichž symboly si musíte správně vyložit, dále skutečností, že některé lodi rozložené po stole jsou vůči vám vzhůru nohama, stresujícími okamžiky umisťování pirátů soupeřů a v řadě případů také alkoholovým opojením.
Santy Anno je totiž hra na večírek, ale přitom se ze své podstaty snaží zabránit tomu, abyste dopadli podle její zápletky.

Desková hra Santy Anno od Granny

Jak si kdo doběhne, tak si sedne
Umístit svůj symbol piráta neznamená jen tak ho plácnout na (domněle) správnou loď, ale předtím musíte oběhnout stůl – nemalý, vždyť se k němu musí vejít osm lidí -, doběhnout a posadit se na židli, před kterou kotví váš cíl. Když navíc musíte být schopni bleskurychle reagovat na pokyny typu ,pokud tvoje loď nemá červený koš, přemísti se na loď, která má stejnou barvu koše jako ta tvá‘, pít přes míru se prostě nedoporučuje a nedá.
Santy Anno má jednoduchá pravidla, dostatečnou variabilitu i originální nápad, ale také pár nedostatků, naštěstí vycházejících ,jen‘ z nedostatečné pečlivosti tvůrců a překladatele. Proto poslyšte rady zkušeného pijáka – totiž piráta Zahradníka:

1) Při hraní Santy Anno nemusíte přestavovat byt – úpravu pro líné a/nebo majitele malých garsonek najdete na samém konci sešitku.

2) V základní variantě hry se rozdává pravděpodobně pět palubních karet – tato důležitá informace v pravidlech chybí!

3) Je dobré, když se s nimi někdo seznámí ještě zastřízliva a na večírku je vysvětlí ostatním – koupit hru cestou na narozeninovou párty a začít se ji učit až v promilovém stavu není dobrý nápad.

 

Název hry: Santy Anno
Autoři: Alain Orban, Gerard Mathieu
Počet hráčů: 3 až 8
Doba hry: 30 minut
Výrobce: Granna

 

Desková hra Santy Anno od Granny

text: Jakub Zahradník

Více informací a možnost zakoupení na www.granna.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.