Koumes a vodní příšera Milof

recenze knihy Detektiv Koumes – Letní případ

Tentokrát musí detektiv Koumes, brouk z louky pod lesem, pátrat po ztraceném strýci svého kamaráda. Za úmorného vedra a sucha se dostane až do tajuplného lesa. Setká se s vodní příšerou, pozná spoustu nových přátel a samozřejmě mu také půjde o život v Domě smrti. 
Nakonec ale vše dobře dopadne, případ bude zdárně vyřešen a dokonce se mu podaří zachránit i vysychající rybník, a pomůže tak svému kamarádovi žabáku Robinovi.

Je úmorné teplo, takové, že rybník i potok téměř vyschly. Brouk Koumes se jako každý rok vypraví navštívit žabáka Robina, aby se svlažili ve vodě. Jaké to je překvapení, když v rybníce není žádná voda. Robin vysvětlí Koumesovi, že voda se do rybníka vždy vrátila s návratem střevlíka Matěje, ale letos se ještě Matěj nevrátil. A tak začíná Koumesovo nové dobrodružství. Spolu se synovcem Matěje Tondou objeví u Matěje doma tajnou mapu a vydají se po jeho stopách. Nejednou jim půjde o život. Najdou Matěje? Přivedou vodu do rybníka? Odpovědi se dozvíte, až si spolu s dětmi přečtete tuto dobrodružnou dětskou detektivku.

Knihu, která se mi dostala do ruky, napsal a ilustroval Josef Quis. Jedná se již o čtvrtý detektivní případ určený dětem. Myslím, že zaujme především děti od šesti let a druháci si ho přečtou již sami.

„Můra měla pravdu. Za zatáčkou si každý z kamarádů chytil za nožku jednu ze světlušek a na cestu už viděli mnohem lépe. Jakoby si svítili baterkou. Na konci stezky se objevil velký vykotlaný pařez. V měsíčním světle připomínal rozevřenou tlamu nějakého bájného zvířete a působil dost strašidelným dojmem. Koumes s Toníkem si dodali odvahu a vešli dovnitř.“

Detektiv Koumes - letní případKniha je napsána velmi srozumitelně. Autor zvířecímu světu, přesněji světu hmyzu, přiřazuje lidské vlastnosti, ale i lidské činnosti. Dost mě překvapilo, že se v knize setkáváme s pojmem migranti. Autor ho však dětem vysvětlí.

Co děti jistě zaujme, jsou ilustrace, které jsou pestrobarevné a krásně doplňují příběh.

Kniha je poučná. Vyplývá z ní poslání, že jeden druhému máme pomáhat a že zlo je po zásluze potrestáno.

Příběh je rozdělen do jedenácti kapitol, které na sebe navazují. Je tedy možné ho číst dětem před spaním a rozložit si ho na jedenáct večerů.

Autor knihu ozvláštnil dvojstránkovým komiksem vloženým do knihy, který zachycuje důvod, proč se z cizích broučků stali migranti.

„Tak to tady jde mnohdy i o život.“ Koumes měl v úmyslu sdělit migrantům ještě mnohé o nebezpečích, které by je mohly potkat v lese, ale už neměl čas. Náhle se totiž stalo něco zcela neočekávaného. Ozval se prudký svištivý zvuk a vše zahalila zelená mlha. Všichni migranti i s Koumesem a Toníkem se náhle ocitli v jakési síti.“

Příběh doporučuji všem předškolákům, kteří mají rádi dobrodružné knihy. Možná v nich touto knihou probudíte budoucí zájem o detektivní příběhy.

Knihu hodnotím 95 %.

 

Název knihy Detektiv Koumes – Letní případ
AutorJosef Quis
ŽánrPro děti a mládež, Detektivky
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2018
Počet stran104
ISBN978-80-7584-078-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.brana-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)