Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Dlouhý let domů

recenze knihy Dlouhý let domů

„Buď jako vejce.“

Dlouhý let domů je historická romance, na pozadí druhé světové války se odehrává milostný příběh dvou lidí, kteří se náhodou střetnou, a když se mezi nimi začne něco vyvíjet, válka je rozdělí. Ty věci, kterými se nechal autor inspirovat podle skutečnosti, byly úžasné a pro mne nové, ovšem ta omáčka okolo mi kolikrát přišla jako opravdová pohádka, až na pár okamžiků, kdy jsem musela zadržet dech.

Když jsem výše napsala, že je to romance o dvou lidech, tak bych měla napsat něco o hlavních hrdinech, že? Susan žije se svým dědečkem v anglickém Eppingu, který trpí nálety německých bombardérů. Ale ani jeden z nich se nenechá vykolejit a dál se starají o své holuby, které nejen, že dlouho chovají, ale také cvičí jako poštovní – na jednosměrné i dvousměrné lety.
Ollie, aneb Oliver z Maine je z Ameriky, ale poté, co přijde tragicky o rodiče, se rozhodne přidat k britskému královskému letectvu a pomoct Anglii ve válce proti Německu. Jenže jeho cesta za létáním skončí úplně někde jinde, než měl původně zamyšleno. Po své cestě si stihne udělat jak přátele, tak nepřátele. A jednoho dne, když se rozhodne chovat se jako gentleman, zachrání Susan z rukou Boarda, který mu to vrátí v nejnevhodnější možnou dobu. Jak? To už si musíte přečíst sami.

Dlouhý let domů„Kdo to byl?“ zeptal se Ollie.
„Náš kulometčík,“ odpověděl Boar.
„Ne, já chtěl vědět, kdo to byl.“
Boar upřeně zíral na přístroje před sebou.
„Benny Sullivan, horník z jižního Walesu.“ Smutně zavrtěl hlavou. „Ten zatracenej blázen si myslel, že letecká válka není tak nebezpečná jako práce v dole.“

V tomto příběhu je důležité to, k čemu anglická armáda použila holuby ve druhé světové válce. Do této chvíle jsem o tom nic nečetla, takže v tomto je kniha Dlouhý let domů něčím novým. A už vůbec jsem neměla tušení, že do války bylo nasazeno přes 250 tisíc vycvičených holubů. A kde autor přišel na tohle téma? Jednoho dne si přečetl v novinách článek o tom, jak v nějakém komíně, při jeho renovaci, našli kostru holuba, který měl na noze kapsičku s šifrovanou zprávou. Pokud se chytíte takové informace, tak z toho může být úžasný příběh, jak autor v této romanci ukázal.

Jediné, s čím jsem trochu bojovala, tak byl vztah Susan a Ollieho, a Boarda vzhledem k tomu, v jaké situaci se nacházeli. Bylo všechno příliš okaté, příliš na honem a docela dost předvídatelné. Takže jsem docela na rozpacích. Na jednu stranu se mi kniha líbila, díky tématu, který jak už jsem psala, byl pro mne novým a neotřelým, na druhou stranu se mi nelíbila „ta omáčka“ okolo, protože mi přišla plytká a tak nějak jednoznačná. Ovšem i tak jsem si čtení užila a rozhodně doporučím knihu ke čtení každému, kdo má rád příběhy z druhé světové války.

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Dlouhý let domů
AutorAlan Hlad
ŽánrHistorická romance
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2020
Počet stran344
ISBN978-80-253-4865-9
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)