Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nesmíš ztratit sebe

Cestopis, autobiografie či román? Kniha Lukáše Matějčka není ani jedním a přece obsahuje od každého trochu. Pokud nevíte, po jaké knize sáhnout a nedokážete si vybrat žánr, možná že Dobrodruh z paneláku bude právě pro Vás. Jedná se o zápisky z cest, které podnikl v posledním ročníku střední školy a krátce po maturitě. A nevybral si zrovna destinace, které by byly pro cestovatele začátečníka z těch nejjednodušších – Írán, Nepál a Indii.

Dobrodruh z panelákuHned na počátku svého příběhu, který je volně inspirován jeho životem, čtenáře ovšem nejprve seznamuje s tajemnou Ráchel, která mu svou výjimečností zamotá hlavu. Její dějová linka provází oběma cestami, které v letech 2014 a 2015 podnikl. Lukáš neznámé krásce vypráví o tom, jak se nejprve vydal stopem do Íránu a o rok později do Nepálu, aby tam vyučoval v místní škole angličtinu. Po několika týdnech v Nepálu se pak vydal na cestu po Indii. Lukášovi zážitky z cest příliš neposlouží jako vodítko pro případné zájemce o cestu do těchto destinací, spíše jako inspirace pro cestovatele začátečníky, kterým popisuje svět a dění okolo sebe svýma očima. Jsou to oči mladého muže, který se poprvé vydal tak daleko mimo domov a čelil tak poprvé smutku a stesku po rodině a musel se vypořádat se svými slabými stránkami a někdy i nabubřelým egem. Jeho cesty se navíc nesly v duchu finančního minimalismu, neboť si vše hradil z vlastních peněz, které našetřil brigádnickými pracemi během několika let.

Lukáš od počátku snil o tom, sestavit ze svých deníkových zápisků knížku a přednášet o tom, co zažil. Z jeho knižní prvotiny je tak cítit snaha, co nejvíce čtenáře příběhem zaujmout a netají se ani tím, že příběhy nejsou vždy popsány tak, jak se skutečně staly. Úmyslem je především čtenáře pobavit a nechat na něj dýchnout atmosféru cizích krajin. Cestoval jsem pro lidi, kteří čtou mé zážitky, nikoliv pro sebe. Počáteční dějová linka s Ráchel tak působí překvapivě a místy příliš zdlouhavě. Jakmile se ale Lukáš vydává na cesty, odvíjí se děj velmi rychle a čtenář se kvapem přesouvá z Ostravy stopem přes Balkán a Turecko až do Íránu. Hned v této první cílové destinaci Lukáš zažívá první osudovou zkoušku, když je mu krátce po příjezdu odcizeno téměř vše, co měl. V cestě i přesto pokračuje a získává tak mnoho nových přátel a načerpává potřebné zkušenosti. Na příště už tak ví, že si dokáže poradit a postarat se sám o sebe i v těch nejtěžších chvílích, které se zdají bezvýchodné. Pokud se z toho dostanu a vrátím se domů, nikdy už to nebude horší než teď. 

Dobrodruh z paneláku - autorJeho další cesta zavede čtenáře nejprve do Nepálu, kde v malé horské vesničce po dva měsíce učí angličtinu v místní škole. Vypráví o každodenním životě na vesnici, o svých nových přátelích, o svátcích, které místní slaví, i o jejich starostech. Druhou část svého výletu v Asii tráví v Indii. Cestu po této zemi už přibližuje pouze formou facebookových příspěvků, které sdílel se svými sledujícími. Čtenář se tak dozvídá prakticky jen to, jaká místa Lukáš navštívil, kde spal nebo co jedl. Krátké úryvky z cesty jsou potom doplněny o komentáře tajemné Ráchel, jejíž dějová linka zakončuje celý cestovní deník. Nebo spíše otevírá dveře k novému dobrodružství?

Knihu lze doporučit mladým čtenářům či cestovatelům začátečníkům, kteří chtějí nahlédnout do mysli teenagera a poznávat svět jeho očima. Tím, že knihu nelze žánrově jednoznačně zařadit, tak může uspokojit široké spektrum čtenářů či spokojených zákazníků značky Bagind, kteří se chtějí dozvědět o tom, kde má příběh koženého batohu z Indie kořeny.

 

Název knihy Dobrodruh z paneláku
AutorLukáš Matějček
Žánr Romány, Literatura česká, Cestopisy a místopisy
  
Nakladatelství Pointa.cz
Rok vydání2020
Počet stran384
ISBN 978-80-7650-231-4
  
Nákup knihy www.pointa.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy,cz

 

Pointa.cz

Nakladatelství Pointa.cz umožňuje „lidem z ulice“ vydat vlastní knihu. Kombinuje v sobě crowdfunding, self-publishing a běžné nakladatelství. Umožňuje autorům sehnat spolupracovníky, vybrat od fanoušků peníze a dílo poslat do distribuce.

pointa.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde