Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Dobrodružná cesta do egyptské Alexandrie

recenze knihy Ledoví piráti

„Příď dračí lodě krájela vlny a kolem kýlu se syčivě rozstřikovala vodní pěna. Visundur hlasitě skřípal. Alrik si užíval mořský vítr ve vlasech, chvění silných prken pod nohama, krákání havranů v klecích a chraptivý nápěv posádky v uších. Nikde na světě neexistovalo nic povzbudivějšího než silná loď pronikající vlnami – ani na severu, kde mráz věšel na ráhna ledové krápníky, ani na východě nebo jihu, kde se rozprostírala teplá moře.“

Ledoví piráti byli pro mě druhým setkáním s autorem Dirkem Husemannem a opět jsem byla spokojená. Autor tentokrát zabrousil do Středomoří v 9. století našeho letopočtu a inspiroval se skutečnou událostí, kdy dóže Giustiniano pověřil pašeráky, aby pro italskou osadu Rivo Alta získali ostatky svatého Marka. Vznikl tak dobrodružný příběh, v němž důležitou roli sehrají Vikingové v čele s Alrikem a jejich rychlou lodí, drakarem. Neméně zajímavá je i druhá linie příběhu, v níž sledujeme osudy dóžecí dcery Matyldy, a když se obě linie protnou, dostává čtenář vše, co v dobrém příběhu má být.

Proč se posádce vikingské lodi přezdívá ledoví piráti? Podaří se jim získat pro italského dóžete ostatky svatého Marka? Jaká dobrodružství je čekají v Alexandrii, kde jsou jeho ostatky uloženy? Co když při pátrání naleznou něco, co nebylo v původním plánu? Obstojí Matylda v náročné zkoušce? Pomůže otci získat významné postavení a uznání lidu? Co se stane, když se do příběhu připlete láska? Pokud chcete znát odpovědi, přečtěte si tento napínavý historický román.

Ledoví pirátiAutor tentokrát do popředí vsadil postavu mladičké Matyldy, která na svoji dobu a vzhledem k svému mládí, vyniká svými vlastnostmi a chytrostí. Tvoří tak kontrast se svým otcem, který je spíše loutkou než skutečným vládcem. Ale postavy v knize se vyvíjejí, takže je naděje, že se vše obrátí. Výraznou postavou je také Viking Alrik, který musel opustit svoji vlast, a vzít osud do svých rukou.

„Ostatky svatého Marka dávno zmizely, tím si teď byl Alrik naprosto jistý. Chvíli přemýšlel, jestli se nemá pokusit ty kněze najít. Byl ale sám v cizím městě, mezi lidmi, jejichž jazyk neznal a kteří se jeho , urostlého cizince, báli. Jestli existuje nějaký způsob, jak dopravit ostatky toho Marka do bezpečí, musí na něj nejdřív přijít.“

Románu nechybí napětí. Čte se s takovou lehkostí a příběh je velmi poutavý. I když jsem zrovna neměla knihu v ruce, častokrát jsem se přistihla, že přemýšlím nad tím, jak to s Matyldou, ale i s Alrikovým synem Bjorem dopadne. A jakmile byla chvilka času, už jsem měla knihu v ruce a netrpělivě hltala další stránky příběhu.

Pokud bych měla porovnat autorovu první knihu, Slona pro Karla Velikého, s Ledovými piráty, nedokážu říct, která byla lepší, obě mají něco do sebe a autor se rozhodně ani u třetí knihy neopakuje a přišel s novým a neotřelým příběhem.

Obálka knihy opět upoutá. Na přední předsádce knihy nalezneme mapu Středomoří v 9. století s vyznačenými vládnoucími říšemi a také s vyznačenými místy, kde se děj odehrává. Na zadní předsádce knihy naleznete kresbu vikingské lodi drakaru včetně popisu jejich jednotlivých částí, takže si ji hned lehce představíte.

Kniha vám může nabídnout zajímavý příběh, v němž nechybí láska, nenávist, odvaha, ale i zrada a touha po moci.

Knihu doporučuji všem milovníkům historických románů, kteří se chtějí nechat přenést do Středomoří, které tehdy nebylo klidnou oblastí.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Dobré knihy

 

Název knihy Ledoví piráti
AutorDirk Husemann
ŽánrRomány, Historie
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2018
Počet stran400
ISBN978-80-242-6103-4
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.cz

Dobré knihy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)