Dokonalý cizinec

Dokonalý cizinecZnáte to, jak se po náročném dni těšíte domů na chvilku toho klidu? Těšíte se, že zpomalíte, odhodíte vše nepotřebné tam, kam vám to zrovna přijde vhod, a s úlevným výdechem se zhroutíte na gauč. Zakloníte hlavu a zhluboka vydechnete. Je čas na relax. A k tomu je přece dobrá knížka. Čaj nebo kafe a kniha. No, vlastně to nemusí být vždycky ten nejlepší nápad.

Catherine je na prahu středního věku, její jediné ptáče konečně vylétlo z hnízda a ona se může s manželem v poklidu přestěhovat do menšího bytu, který bohatě splňuje jejich nároky na bydlení. Bylo by to fajn, nebýt jedné věci. Konkrétně věci o nějakých dvě stě stranách. Jak by vám bylo, kdybyste do rukou vzali knihu, jež by byla o vás? Příběh, který se zpočátku tváří poměrně nevinně, avšak postupně začne na povrch vyplouvat děsivé tajemství. Něco, co jste mysleli, že jste pohřbili už dávno a sakra hluboko. Jenže někdo ví. Někdo vzal do rukou lopatu a nelítostně odhrabal veškerý nános bahna a ztvrdlého marastu, aby na světlo opět dostal věci, které měly raději zůstat v temnotách.

Jak by vám bylo, kdybyste se nedobrovolně stali hlavním hrdinou v knize, již jste nenapsali?

Jak by vám bylo, jestliže byste si přečetli, že máte na konci příběhu zemřít?

A jak by vám teprve bylo v případě, že se tahle papírová příšera z minulosti dostane do rukou i vašim nejbližším?

Pro Catherine se život mění v peklo.

Jistě, nakladatelství troufale sází na úspěšně prodejné tituly a nebojí se je použít hned na obálce, aby nalákalo co největší množství čtenářů. Dokonalý cizinec se tak honosí srovnáním se Zmizelou a Dívkou ve vlaku. Fajn, podobnost by se našla a ze Zmizelé i Dívky si Cizinec sem tam něco uždíbne, ale ve výsledku se jedná o svébytný příběh, který si nezaslouží přílišné škatulkování. Ano, hlavní hrdinka je nespolehlivá a místy pěkně hysterická a labilní nána, která si myslí, že si může své tajemství ponechat na věky a ano, děj je tak pěkně paranoidně zamotaný, že sakramentsky dlouho netušíte, jak to vlastně celé je, jenže ve výsledku to celé zní poněkud jinak než ta srovnávaná díla. Což je jedině dobře, nemáte totiž pocit, že byste žvýkali něco, co už před vámi někdo jedl. A zuby vám přece taky ještě slouží.

Renee Knight používá značně jednoduchý jazyk, ale velmi úspěšně s ním buduje skvělou atmosféru. Zpočátku možná budete mít pocit, že vás ta dlouhá souvětí udusí, zatímco interpunkce v podobě hromady čárek vás bude bodat hluboko pod kůži, ovšem postupem času zjistíte, že je to skvěle vyladěný koktejl napětí, tajemství, skrývané pravdy a odhalené lži.

Dokonalý cizinec sice není úplně dokonalý, jenže mě i tak dostal. Děj letěl jako splašený a než jsem se nadála, byl konec. Štěstí pro mě. Být to delší, začala bych trpět akutním nedostatkem vzduchu. Dost často se vám totiž bude stávat, že budete tak napnutí a nedočkaví, co bude dál, že nějaké dýchání se pro vás stane nepodstatnou záležitostí.

Sakum prásk se jedná o knihu, u níž bylo skvěle zvolené prostředí, zápletka, atmosféra i postavy, nemluvě o ťip ťop délce celého příběhu. Ani málo, ani moc. Nevím, jak to ta ženská udělala, ale dávku odhadla naprosto skvěle.

Pokud máte poslední dobou pocit, že vám trošku přerůstají nehty a potřebujete je zkrátit, aniž byste museli sáhnout po nůžtičkách, sáhněte po Cizinci – ty nehty si okoušete ani nebudete vědět jak.

— Ostrá tužka ve správných rukou se může stát smrtonosnou zbraní. Přinejmenším s ní vypíchnete oko, přinejhorším pronikne očním důlkem až do mozku. Já jsem tu svou nabrousil dokonale. Avšak smrtonosná zbraň je k ničemu, pokud nezasáhne cíl.
Já jsem svůj cíl znal, znal jsem její jméno roky. Potřeboval jsem ji tedy pouze zasáhnout. — 

Hodnocení: 4/5
 

Anotace

Román, který by neměl uniknout žádnému fanouškovi Zmizelé nebo Dívky ve vlaku! Známé dokumentaristce Catherine Ravenscroftové se zničehonic objeví na nočním stolku záhadný román. Do té doby úspěšná a navenek vyrovnaná žena jako by se rázem propadla do zlého snu! Kniha se sice tváří jako fikce, do nejmenších podrobností však popisuje dávný den, kdy se Catherine stala nositelkou tíživého tajemství – tajemství, o němž věděl už jen jediný člověk na světě. A ten je dnes přeci mrtvý.

Minulost rázem ožívá, Catherine se hroutí svět jak domeček z karet a jedinou možností, jak z téhle pasti vyklouznout, je dokázat, co se ten den opravdu stalo…

 

O autorce


Renée Knight pracovala pro BBC jako filmová dokumentaristka, později psala filmové a televizní scénáře, než se rozhodla naplno věnovat beletrii. Žije v Londýně s manželem a dvěma dětmi.

Dokonalý cizinec je jejím románovým debutem, který okamžitě po vydání atakoval přední příčky žebříčků bestsellerů a jehož recenze přirovnávají ke Zmizelé či Dívce ve vlaku.

 

Název knihy:                     DOKONALÝ CIZINEC
Dokonalý cizinecAutorka:                              Renée Knight
Originální název:              Disclaimer

Žánr:                                    Literatura světová – Romány, Thrillery
Datum vydání:                   2016/04
Počet stran:                        256
Nakladatelství:                   IKAR

Formát:                                152 × 234, pevná
EAN:                                     9788024931265
ISBN:                                    978-80-249-3126-5

E-shop :                                http://www.Bux.cz/knihy

  

 

IKARIkar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.