DOPPLER – muž s losím mládětem

Dopplerrecenze knihy Doppler

Obálka Dopplera, prvního dílu série – jak mi došlo až po dočtení – se mi líbí. Není přeplácaná, barvy se na ní nebijí a v tomhle slunečném počasí je nesmírně fotogenická. Losí rohy, které na ní vidíme, symbolizují jak zabitou losí matku, tak spřátelené losí mládě.

Když jsem z knížky přečetla dvě stránky, přiznávám, byla jsem trochu zmatená vůči vkusu ostatních, kteří si tuto knihu zamilovali. A možná to z velké části bylo taky kvůli tomu, že jsem na ni právě v tu chvíli nebyla správně naladěná. Nicméně když jsem si na ni po Světě knihy vzpomněla, zhltla jsem ji za jedno odpoledne a byla jí tak plná, že jsem na ni měla chuť napsat recenzi hned.

Je to kniha o muži, který se jmenuje Doppler. Ten má manželku a dvě děti – dospívající dceru a malého syna, který často sleduje dětské pořady v televizi. Nečekaně, protože je to dítě. Nicméně Doppler tyto pořady nesnáší a snaží se svému synovi zabránit v tom, aby je sledoval.

Jednoho dne však spadne z kola a v důsledku toho nárazu se rozhodně radikálně změnit svůj život a přestěhovat se do lesa. V lese zabije samici losa, jelikož se jedná o velké zvíře a vystačí mu tak na dostatečně dlouhou dobu. Ke štěstí mu tak chybělo akorát nízkotučné mléko, což mi vlastně není úplně jasné proč…

Tím, že zabil samici losa, na sebe také převzal odpovědnost za mládě, které vzala s sebou na procházku, když to tak řeknu – protože kdo může vědět, kam se los s mládětem chystá? V každém případě o tomhle ta knížka není.

Líbila se mi ta absurdita knížky. To, že se vlastně Doppler sebral, odešel do lesů, pryč od rodiny, od civilizace… a z lesa chodil právě jen nakoupit nízkotučné mléko. I ta ironie, která celou knížku provázela, mě neskutečně bavila. A přitom nešlo o to, že by Doppler svoji rodinu neměl rád, on je rád měl, jen ho unavoval takový ten dokonalý způsob života. Ačkoli jsem občas litovala jeho manželku, že byla na dvě děti úplně sama a snažila se mu je alespoň trochu protlačit do přízně.

Bylo to fajn čtení a rozhodně předčilo má očekávání, protože ač jsem na knihu četla nadšené recenze, ani trochu jsem nečekala, že mě bude bavit až tak moc. Tím pádem se určitě těším na další díly série a jistě si je všechny zakoupím i v hmotné podobě. Hádám, že nějaké myšlenky ve mně tahle kniha zanechala. Nějaké, které mou myslí pramení a které mě nutí nad spoustou věcí přemýšlet. Protože to, že jste pilní a vzdělaní, neznamená, že jste i šťastní.

 

DopplerNázev knihy:         DOPPLER
Autor:                    Erlend Loe

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2017
Počet stran:           168

ISBN:                     978-80-7473-523-3
EAN:                      9788074735233

E-shop:                 kniha – www.KnihaZlin.cz
                                 
                               e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.