Drastické dozvuky sálajících nepokojů v Africe 90. let pocítí i obyvatelé chladného severu

Bílá lviceTřetí díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella, který se nevěnuje pouze Wallanderovu pátrání po zmizelé osobě, ale také souvisejícím událostem v JAR devadesátých let, přináší vydavatelství OneHotBook nově jako audioknihu v podání herce Jiřího Vyorálka.

Ve třetím díle mě Wallander zase překvapil. Tentokrát hodně klame tělem: na začátku na nás může působit, že je psychicky vyrovnaný, dal si život a rodinné vztahy do pořádku a kromě toho, že mu někdo občas vykrade byt, žije spokojeným životem. Pak to ale nabere jiné obrátky a komisař si sáhne až na samotné dno. Rozhodně tedy nemůžu říct – protože to bych si moc fandil – že se v něm už ‘nedejbože’ vyznám a dokážu předpokládat jeho další jednání. Ale pocit blízkosti a sympatie k té postavě ve mně zůstávají,“ popisuje své sžívání se smutným komisařem Jiří Vyorálek, který si vzal Wallandera na paškál už poněkolikáté.

Komisař Wallander vyšetřuje zmizení realitní makléřky Louisy Åkerblomové, aniž by našel jakékoli vysvětlení či motiv. Policista tuší, že vzorná manželka a matka zřejmě už není mezi živými. Nemůže však vědět, že její zabití souvisí s politickým děním a plánovaným pokusem o vraždu Nelsona Mandely v Jihoafrické republice. Třetí případ existenciálně uvažujícího detektiva v podání Jiřího Vyorálka se opět dotýká společenského kontextu doby – tentokrát jihoafrického apartheidu či přesunu bývalých členů KGB po rozpadu Sovětského svazu do řad mafie či služeb nových “zaměstnavatelů”. Velkou špionážní zápletku přenáší Mankell z horkého kontinentu na malou plochu kraje jižního Švédska, kde se spiklenci jakoby mimochodem dopouštějí brutálního násilí.

Mankell politická a sociální témata zdánlivě používá jako atraktivní kulisu pro svůj příběh. Postupně se však vždycky dostáváte k tomu, že je velmi dobře chápe a rozkrývá, ale přitom nementoruje,“ poukazuje herec Jiří Vyorálek na aspekty autorovy tvorby, které se mu při četbě zamlouvají. Wallanderovy příběhy navíc často lavírují mezi několika podobami krimi žánru – což se výborně ukazuje právě na Bílé lvici. Od počátečního klasického detektivního pátrání po nezvěstné ženě, se přes špionážní jihoafrickou zápletku dostává komisař až do víru thrillerového dění, v němž hraje s osudem o čas a život svých blízkých, přičemž celou dobu nechybí líčení práce na stanici ve stylu policejního procedurálu. „Já wallanderovky vnímám jako detektivky, ač v Bílé lvici se z našeho komisaře stává chvílemi v podstatě skoro agent tajné služby, což by mohlo mít spíš blíže k thrileru,“ prozrazuje interpret, který si po prvních dvou audioknihách při přípravě na další nepotřebuje staré známé protagonisty připomínat. Už jsou mu totiž vlastní: „Snažím se, aby mi ty postavy bydlely v hlavě a opečovávám si je tam.

Audiokniha v režii Michala Bureše se vyznačuje precizní prací se zvukem, která zahrnuje např. záměrná zkreslení při telefonických rozhovorech. Pro vydavatelství OneHotBook je jako vždy důležitý na míru komponovaný hudební doprovod sestávající z dramatických, hutných smyčcových partů vyvolávajících obraz zasněženého a zasmušilého kraje Skåne, které se střídají s ethnem rezonujícím typickými “bonga” perkusemi a tradičním sborovým zpěvem, jež ilustrují africkou linii příběhu.

Bílá lvice

Titul vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč, i jako CD mp3 za 339 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč. Noví členové Klubu Audiolibrix navíc mohou do 22. 2. 2015 využít vstupní výhody kreditového systému, kdy si první kredit pořídí za pouhých 69 Kč a získat za tuto cenu samotnou audioknihu Bílá lvice.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.
Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

Rozsáhlý román ukazuje, proč je Mankell autorem oslovujícím svět. Odkrývá totiž nitro člověka s temnými zákoutími, která ovšem jeho bytí ovlivňují více, než by sám chtěl.
– František Cinger, Právo

Román Bílá lvice zobrazuje křehkou rovnováhu země, která v době krátce po zrušení apartheidu prochází složitou přeměnou, poznamenanou rivalitou mezi Angličany a Búry. Mankell je výborný znalec Jihoafrické republiky, dokáže spojit dvě nepravděpodobné zápletky do uvěřitelného a působivého příběhu.“
– Babelio.com

„Na pozadí chaotického vyšetřování, které vede jeho smutný a zkroušený hrdina, dokázal Henning Mankell propojit obě hemisféry svého vlastního světa: Afriky, v níž to vře, a Evropy, která slábne. Kapitoly, v nichž čtenáře zavádí do Afriky, dokážou mnohem lépe než dokumentární film popsat spoušť, kterou po sobě zanechal šest desetiletí trvající rasistický režim v Jihoafrické republice. Švédská zápletka zase zobrazuje demokracii, kterou zevnitř rozleptává zločinnost nejrůznějšího druhu. Impresionistický, přesný a úsporný styl psaní, podpořený strohými dialogy, vyvolává skvělé napětí a dává vzniknout knize, která v sobě spojuje román noir s politickým thrillerem.
– deník Le Parisien

 

OneHotBook
Název knihy:                            Bílá lvice
Autor:                                        Henning Mankell
Interpret:                                   Jiří Vyorálek
Délka:                                       13:55 h

Vydavatelství:                          OneHotBook
E-shop:                                     Audiolibrix

  

Henning Mankell
(* 3. 2. 1948)
Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku 90. let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm 11 knih, které ho proslavily po celém světě. Jako první se z autorových děl zvukové podoby dočkal jeho literární debut Vrazi bez tváře a na předchozí děj volně navazující Psi z Rigy. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly filmových adaptací; následoval seriál Wallander, natočený roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později také na britské stanici BBC, která do hlavní role obsadila Kennetha Branagha.

Jiří Vyorálek
(* 13. 6. 1974)
Narodil se v Třebíči, vystudoval Konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. Hamleta či role Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto představení byl roku 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších let působil na volné noze a ztvárnil řadu rolí v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel, My 2) a v televizi (České století, První republika). Od roku 2013 je stálým členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí, kde nezaměnitelně zosobňuje Wericha v Korespondenci V + W, Juráčka ve Zlatých šedesátých, dále vystupuje v Europeaně, v Buržoazii, v Anně Karenině či v Kabaretu Kafka.

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.