Duhové uspávanky

Duhové uspávankyV čase adventním jsme si našli chvilku a popovídali si s autorkou povídek pro děti Janinkou Gajou Čejkovou. Její Duhové uspávanky jsou kolekcí jedenácti povídek pro děti jakéhokoliv věku bez přítomnosti strašidel a bubáků.

KDY TĚ NAPADLO NĚCO TAKOVÉHO VYTVOŘIT?

Duhové uspávanky vznikly z pocitu absence povídek pro děti jakéholiv věku bez přítomnosti strašidel a bubáků, dovedly mne k nim moje děti i to uvnitř mne a taky mi byly velkou inspirací… nejen co se týká obsahu, ale i obrázků a při výběru názvu.

JAK DLOUHO TRVÁ VYTVOŘENÍ TAKOVÝCH POVÍDEK?

Že něco podobného vytvořím, jsem věděla hned po dokončení prvotiny Pod čarou života. Už v průběhu psaní tohoto dílka mi přišla myšlenka, že to bude i derniéra, protože mojí další cestou je psaní příběhů pro potěšení, případně tvorba relaxačních manter, písní a obrázků.

Ve chvíli, kdy moje dcera Anička vyrostla natolik, že byla schopna přiložit svou ručku k dílku, stačilo jen málo. V podstatě to celé včetně uvedení do současného stavu, tedy doplnění o hudbu, trvalo asi tak měsíc. Takhle to funguje, když jdeme s proudem.

Janinka Gaja Čejková s dcerkou AničkouŠLO TI TO NEBO BYL TAKÉ NĚJAKÝ ZÁDRHEL?

Zádrhel se v tomto případě nekonal. Díky tomu, že jsem si mluvení na videozáznam, kde jsem měla tak trochu blok, natrénovala už při natáčení úvodního slova k již zmíněné autobiografické prvotině, šlo to hladce. Nejspíš i proto, že téma dětí je pro mě hodně blízké a moc ráda v jejich přítomnosti pobývám a učím se od nich.

PRO KOHO JSOU URČENÉ POVÍDKY?

Duhové uspávanky jsou určeny pro všechny, nejen věkem dětem, kdo mají rádi příběhy plné pohody, vůní, chutí a snad i trochu poučení. Pokud hledáte strašidla, tady je čekáte marně.

MĚLA JSI PISATELSKÉ AMBICE UŽ OD MALA?

Pokud pominu skládání básniček v mladším školním věku, tzv. spisovatelské střevo se u mě projevovalo spíše při slohových pracích ve škole. Mnohdy byli učitelé na rozpacích, zda mnou odevzdanou práci po obsahové stránce vůbec klasifikovat.

CO TÍM MÍNÍŠ?

Fantazie mi pracovala na plno. Pravděpodobně to bylo způsobeno i četbou, kterou jsem hltala a mému věku příliš přiměřená nebyla. Klasické dětské knížky mě opustily velmi záhy a já ve věku deset let četla Stendhala, Dickense a také Poea, a tak i po obsahové a stylistické stránce nebyly tyto práce zcela standardní.

ZMÍNILA JSI KROM DUHOVÝCH USPÁVANEK A AUTOBIOGRAFIE TAKÉ MALOVÁNÍ OBRÁZKŮ A RELAXAČNÍ HUDBU?

Ano, malování bylo mou vášní již od útlého dětského věku. Se seběvědomím malé slečny jsem naprosto bezostyšně kreslila obrázky k pohádkám v knížkách, když se mi ilustrace původní bůhví proč nelíbily. Kamkoliv jsem cestovala, kufříček plný barviček cestoval se mnou, protože příležitost vkládat barvy na papír se vždycky našla, např. při poslechu nedělních pohádek v rádiu.
Hudba ke mně přišla taky velmi brzy. V mateřské školce jsem zpívala v místním souboru a jak mi přibývaly roky, zůstala jsem u organizovaného zpěvu 9 let. Přidala se k němu hra na violloncello, na kterou si dnes už pamatuji jen velmi matně, i když jsou to vzpomínky z větší části příjemné.

TOLIK Z DĚTSTVÍ, A JAK VYUŽÍVÁŠ TOTO NADÁNÍ DNES?

Často a ráda. Při péči o děti se mou cestou duše stal přirozený styl života. V harmonii s přírodou denně uvádím do souladu svou fyzickou, duševní i duchovní stránku a zkuste mi najít přirozenější vyjádření toho všeho než přes hudbu a malování. Vzniká tak báječná kombinace pro všechny smysly, které nám byly dány a když tím mohu být ku prospěchu i svému okolí, je to krásný bonus.

JE K TOMU TŘEBA PŘÍPRAVA?

Jak se to vezme. Měli bychom být připraveni na to, že to vlastně umíme všichni. Že je to naší přirozenou součastí, jen jsme na to trochu zapomněli. V okamžiku, kdy si toto uchopíme, je třeba být připraven jen po materiální stránce. Tedy mít po ruce kreslící načíní, případně nějaké to muzicírovátko. Můza totiž pak přichází kdykoliv a kdekoliv a bylo by škoda ji propásnout.

PROZRADÍŠ ZÁJEMCŮM, KDE MOHOU TATO DÍLKA ZAKOUPIT?

Nejsnadnější cesta vede na internetové adrese našich stránek www.JantarovySvet.eu přes prostřední tlačítko „naše tvorba„.

CHCEŠ JEŠTĚ NĚCO DODAT NA ZÁVĚR NAŠEHO PŘEDVÁNOČNÍHO POVÍDÁNÍ?

Přání, aby všichni, kdo v současné chvíli váhají, zda se vydat cestou, která je pro ně nová, přestože radostnější, našli tu odvahu a učinili první krok.

Janičce děkujeme za rozhovor. A pro ty z vás, kteří rádi soutěží, připravujeme soutěž, ve které budete moci tyto povídky vyhrát.


Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.