Dva dobrovolníci programu Make a Connection – Připoj se byli oceněni anděly při Dnu D 2010

Vojtěch KmošekV neděli 14. března 2010 ve Východočeském divadle Pardubice bylo oceněno šestnáct dobrovolníků z Královéhradeckého a Pardubického kraje v rámci Dne D. Mezi nimi i dva absolventi dobrovolnického programu Make a Connection – Připoj se.  Prvním z nich byl Vojtěch Kmošek ze Sebranic u Litomyšle za obnovu a rozvíjení kulturního života v obci, druhým oceněným byla Lucie Šárovcová z Mikulovic za velkou péči o opuštěné psy.

 

“Oba dobrovolníci patří k nejmladším, kteří ocenění získali. Zároveň tak ukázali, že dnešní mladí lidé jsou aktivní a nemyslí jen na sebe. Jsem moc rád, že toto ocenění získali, protože si ho zaslouží,” říká jejich nominující Roman Málek z chrudimského Občanského sdružení Altus. To také každoročně vyhlašuje ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti dobrovolnický program Make a Connection – Připoj se, který nabízí mladým lidem získat na svoje aktivity až 30 tisíc korun a také zúčastnit se víkendových setkání plných přednášek a her.


“Program je otevřen všem mladým lidem ve věku 16 až 26 let. Jedinou podmínkou je, aby projekt byl veřejně prospěšný a přišel do konce března,” připomíná uzávěrku Málek  s tím, že veškeré informace jsou na webových stránkách www.pripojse.cz.

 

“Jsem moc rád, že jsem jedním z oceněných dobrovolníků východních Čech. Je to ocenění pro náš celý kolektiv a teší mě, že je naše práce a snažení bráno jako prospěšné,” netají se oceněný dobrovolník Vojtěch Kmošek.

To, že jsou oceňováni i mladí dobrovolníci, není výjimkou. V minulosti například získal ocenění též absolvent dobrovolnického programu Miroslav Beránek.

make_stavba_peci_132_vasek_vojtech_kmosek

  Vojtěch Kmošek (* 1989)

 

Je dobrovolníkem v malé obci Sebranice u Litomyšle, kde se stará se svým bratem a vůbec celou rodinou o kulturní život v obci. V roce 2005 ho při návštěvách výtvarného kroužku zaujala práce starými technikami. O víkendech navštěvovali expozice muzeí a přednášky archeologů a tím hlouběji začali pronikat do problematiky experimentální archeologie. Při studiu na střední škole (Střední prům.škola nábytkářská Bystřice pod Hostýnem) si ještě více rozšířil vědomosti v této oblasti. Nejprve pořádal dva koncerty hudebních skupin, přednášky o historii osídlování v jejich oblasti pro širokou veřejnost.

 

Následně v roce 2007 se skupinou přátel přihlásil do dobrovolnického programu Make a Connection – Připoj se a v podstatě poprvé na aktivity získal finanční prostředky. Ty mu umožnili rozjet pořádání akcí ve větších měřítku. Z počátku se zaměřil na problematiku pravěku především kultury keltů – takže kromě výstavby pece (kde pro veřejnost pekli i chleba a měli další s tím spojené aktivity), Den pravěkých řemesel, následovala obnova tradice v obci – pořádáním Dožínek, ale třeba i sečení obilí. Zde přesvědčil i mnoho občanů, kteří se na tuto akci přišli nejenom podívat, ale být přímo aktéry. Další aktivity jsou detailně popsány na webových stránkách http://www.sebranice.cz/san.

 

Jistě tyto akce by nemohl nikdy dělat za velkého pochopení a přispění rodiny, ale je velkou pochvalou, že v jeho malé obci rozjel kulturní život. Kromě toho po okolních obcích nyní rozjíždí i hraní divadla – např. Jaro je zase zpátky. Bude se konat v sobotu 27.3.2010 od 19:00 hodin. Součástí večera bude divadelní hra z pera Járy Cimrmana Dlouhý, Široký a Krátkozraký a seminář na téma “Kde je železnice, tam je budoucnost.” Obdobnou akci připravuje i na neděli 28.3.2010 od 16:00 hodin na sále Hostince POD HÁJEM v Desné u Litomyšle.

 

Voříškiáda - Lucie Šárovcová úplně vpravo

Lucie Šárovcová (* 1987)

 

Je velmi zodpovědnou vášnivou ochránkyní opuštěných psů se svojí maminkou Romanou Vojířovou. Velmi často si braly psa z útulku domů, nicméně díky většímu počtu v panelovém domě byl již tak problematický, že se nakonec odstěhovaly do Mikulovic – do rodinného domku, aby pro psy mohly nabídnout větší prostor. Kromě toho, že se stará o opuštěná zvířata, tak je i pořadatelkou řady akcí.  Poměrně vyhlášenou akcí je festival ŠUMÁK na podporu útulku pro opuštěná zvířata. Kromě toho se podílela na tvorbě klubu Šumák, jehož programem byla osvět na téma informací pro současné, ale i budoucí majitele psů: 1. Než si pořídíme pejska 2. Vyznáme se v psím chování 3. Užitečné informace pro majitele psů 4. Potkali jsme psa – co dělat než navážeme kontakt 5. Jak se chovat k vodicím psům 6. Když už dojde k poranění člověka – co dělat….

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.