Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Dvě leporela o vozidlech a strojích pro nejmenší

recenze knih
Auta, jeřáby, bagry, traktory a Vítej na stavbě

Máte doma malého človíčka, který se zájmem sleduje každý projíždějící traktor, každé hasičské auto, bagr, či jinou techniku? Pak ho jistě zaujme velkoformátové leporelo z Nakladatelství JUNIOR, a to Auta, jeřáby, bagry a traktory, a pokud je to budoucí malý stavitel, tak mu jistě radost udělá i další velkoformátové leporelo od téhož nakladatelství, a to Vítej na stavbě. Pojďme si obě leporela krátce představit.

Vítej na stavběV knize Vítej na stavbě můžete sledovat, jak se staví domy, ale také jak se domy bourají a nahrazují je několikapatrové budovy, jak se staví mosty a jak se budují tunely. Každému z těchto témat je věnována dvojstrana plná nejrůznějších detailů a lidí, kteří se na práci podílejí. Obrázek je vždy doplněn kratičkým textem, který malého průzkumníka upozorní na to, co by neměl přehlédnout. A zároveň vždy dostane úkol, co na obrázku najít. Poté následuje dvojstrana, kde je například vyobrazeno nářadí, stavební technika, ale také profese lidí na stavbě. Jednotlivé obrázky jsou doplněny popiskem.

Nejenže malí kutilové najdou v knize nové informace a naučí se nová slova, ale zároveň obrázky zachycují některé vtipné situace, které děti jistě pobaví, například koza, která odpočívá na tubusu tunelu. S knihou se dá krásně pracovat, děti mohou na obrázcích vyhledávat detaily, které jim dáte za úkol najít, nebo si můžete podle obrázků vytvořit společný příběh. Myslím, že vám, stejně jako mně, neunikne, že kniha je genderově vyvážená, protože v ní najdete třeba ženu zednici, elektrikářku, jeřábnici a další.

„Ve městě se staví vysoká kancelářská budova. Na tak velké stavbě pracují stavební dělníci současně na různých podlažích. Nahoře se ještě staví poslední patro, ale na podlažích pod ním už řemeslníci začínají s vnitřními pracemi. Osazují okna, omítají stěny a rozvádějí elektrické vedení. Hned vedle se bourá stará zchátralá budova pomocí bourací koule a obřích demoličních kleští.

No tohle! Poznáš, kdo stavařům obsadil mobilní záchod?

Auta, jeřáby, bagry, traktoryKniha Auta, jeřáby, bagry, traktory je věnována, jak vyplývá již z názvu, vozidlům. Opět zde najdeme velkoformátové obrázky přes celou dvojstranu, kde se děti seznámí s provozem na dálnici, s vozidly a stroji pomáhajícími na stavbě domu, budou si moci prohlédnout, jak probíhá sklizeň na farmě a jak hasiči zasahují ve městě po bouři. Obrázek doplňuje kratičký text a malý čtenář opět dostane úkol na obrázku najít konkrétní detail. I v tomto leporelu najdete dvojstrany, kde jsou podrobně zachycena vozidla pracující na stavbě a nechybí jejich popisek, dále dvojstrana věnovaná strojům pracujícím na farmě a dvojstrana s vozidly složek záchranného systému.

Malí milovníci vozidel všech druhů v leporelu najdou mnoho nových informací a rozšíří si také slovní zásobu, opět zde nechybí zajímavé detaily, které děti mohou vyhledávat, a opět můžou spolu s rodiči, či prarodiči vymýšlet podle obrázků svůj příběh. Ani tato kniha neunikla genderové vyváženosti, takže zde najdeme například kombajnistku, či ženu řídící tahač.

„Na farmě je vždycky spousta práce, ale v době sklizně nejvíc. Než přijde podzim, musí být vyorané brambory, posekané obilí a pro zvířata připravená zásoba sena na zimu. Naštěstí mají farmáři hromadu pomocníků na kolech. Zvlášť traktor je hodně užitečný. Dají se k němu připojit zařízení, která umí různé věci. O sklizeň obilí se starají kombajny a o přepravu mléka zase cisterny, které ho odvážejí k dalšímu zpracování.

Jen ovoce nesklízejí stroje, ale lidé. Najdeš česáče na žebříku?

Obě leporela mají krásné a do detailu propracované ilustrace a člověk ani na první pohled nepozná, že každou z knih ilustroval někdo jiný.

Leporela jsou určena dětem od dvou let. Syn, kterému je dva a půl roku, je z knih nadšený a chce je neustále prohlížet. Leporela zaujala i šestiletou dceru, takže knihy mohu doporučit pro děti od 2 do 7 let, i když si troufnu říci, že si je se zájmem prohlédne i ještě starší sourozenec.

Velkoformátová leporela mohou být krásným dárkem pro malého oslavence nebo třeba pod stromeček.

 

Název knihy Auta, jeřáby, bagry, traktory
Autorkolektiv autorů
Žánrleporelo
  
Nakladatelství Junior
Rok vydání2021
Počet stran16
ISBN978-80-7267-745-0
  
Nákup knihy www.junior-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Nakladatelství JUNIOR

V našem rodinném nakladatelství knihami žijeme a snažíme se našim dětským čtenářům nabídnout širokou paletu knížek od leporel přes omalovánky, aktivity, první čtení až po populárně naučnou literaturu pro starší školáky. S našimi tituly už vyrostla celá generace čtenářů a rádi vidíme, když se ke knížkám nyní vracejí i jejich děti. Věnujeme se jak původní české tvorbě, tak atraktivním knížkám překladovým. Jak se na rodinnou firmu patří, na výběru a výrobě knížek se podílí celá rodina. A to někdy nebývá lehký proces.

Historii našeho nakladatelství jsme začali v roce 1995 ve skromných a knížek takřka nedůstojných podmínkách. Jak náklad jednotlivých titulů postupně klesal, rozšiřovalo se portfolio našich knih. Časem jsme přidali i Slovensko a dnes se čtenáři mohou s našimi knížkami potkat i tam. Přes několik stěhování a změn v našem nakladatelství jsme nikdy neopustili Říčany. Pořád zůstáváme rodinným nakladatelstvím a snažíme se do výroby knížek zapojit další generaci a poskytovat tak dětem radost i nadále.

Hory jsou vášnivým zájmem některých členů našeho nakladatelství. Proto jsme k dětským titulům přidali i knihy o horách. Jelikož se jedná o náš osobní zájem, knihy vybíráme tím pečlivěji a všechny naše knižní průvodce po horách jsme i osobně vyzkoušeli.

www.junior-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)