Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Králičí svéhlavička

recenze knihy Elinka

„Já na ryby nepůjdu. Mám na práci něco lepšího,“ namítá Elinka.

„ALE ANO, ELÍ, JEN POJĎ! Řeknou bráškové a sestřičky.“

Ať už máte doma Elinku, Elišku, Elisabeth nebo třeba Adélku či Kristýnku anebo Kubíka či Honzíka, na jméně nezáleží, tenhle svižný příběh jistě zaujme skoro všechny děti starší tří let. Pro děti ho sepsala kanadská spisovatelka Nadine Robertová a krásnými ilustracemi oživila slovinská ilustrátorka Maja Kastelicová.

V králičím domečku u Fišálkových žije sedm dětí a vy spolu s nimi můžete prožít jednu slunečnou letní neděli. Ráno, když se děti probudí, mají jasno, půjde se na ryby a hned se každý zapojí do příprav, jen Elinka má na práci něco jiného a na ryby se jí nechce, ale přemluví ji, i když by šla raději jinou cestou. Když nahazují pruty, Elinka se rozhodne dát na háček pryskyřník. Je možné na něj chytit rybu? Sourozenci jí to rozmlouvají, že to nebude fungovat, ale co když? Tenhle příběh o malé svéhlavé králičí holčičce se vašim rošťákům zalíbí.

Knihu tvoří živé krátké dialogy mezi králičími sourozenci, kteří spolu úžasně spolupracují, až na jednu výjimku, a tou je Elinka, která by raději vše dělala jinak. Nakonec se stane něco, co její sourozence přiměje vzít její nápady v potaz, a možná ji i poslechnout.

„Já dám na háček jako návnadu tenhle krásný pryskyřník,“ ukazuje Elinka.

„ALE NE, ELÍ, TO NEBUDE FUNGOVAT!“ řeknou bráškové a sestřičky.“

Elinka - recenze knihyKnížka v sobě ukrývá poselství. Ačkoliv má někdo jiný nápad, neznamená to, že musí být špatný, že nebude fungovat. Je důležité si naslouchat a nenechat se strhnout většinou. Je to kniha, která vám ukáže, že je důležité se respektovat a umět přijmout odlišný názor.

Příběh doprovázejí pestrobarevné kouzelné ilustrace, které jsou přes jeden a půl stránky. Obrázky jistě děti zaujmou a můžete si s nimi povídat, co na nich ilustrátorka zachytila. To, že je Elinka tak trochu jiná králičí holčička než její sestřičky, vyjadřují i její červené kalhoty na lacly a modrá košile.

Obálka svými barvami a okatým králíčkem uprostřed přitáhne oči nejen malého čtenáře. Název knihy je plastický vyražený do obálky a na sáhnutí je obálka příjemně „sametová“. Ilustrace v knize se nesou ve stejném duchu jako ilustrace na obálce a dávají příběhu něco navíc.

Příběh je jednoduchý a jak jsem již uvedla tvoří ho převážně dialogy mezi králíčky. Tříleté děti mu zřejmě neporozumí tak jako dospělí, ale pokud byste ho přečetli předškolákovi, věřím, že by tu svéhlavost a skryté poselství mohl již pochopit.

„Je mi to celkem jedno, ale myslím si, že bychom se měli vrátit cestou podél potoka, je to kratší,“ vykračuje si Elinka.

„JASNĚ, ELÍ, TO JE SKVĚLÝ NÁPAD,“ řeknou bráškové a sestřičky.“

Kniha může posloužit jako ideální krátký příběh před spaním. Doporučuji ji všem, kteří mají doma nějakou malou svéhlavičku, která si chce dělat vše po svém a často jde proti proudu, knížka tak bude přínosná i pro vás dospělé.

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Elinka
AutorNadine Robertová
Žánrpohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2020
Počet stran32
ISBN978-80-275-0149-6
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)