Příběh, na který jen tak nezapomenete

recenze knihy Fantom

Tragický příběh znetvořeného Erika, Fantoma opery, známe asi všichni. Ať už je to díky úchvantému muzikálu, nebo dnes už legendárnímu románu Gastoa Lerouxe. A právě tento příběh vzala do svých rukou spisovatelka Susan Kay a rozhodla se ho rozšířit a doplnit. Nastínila Erikovu životní cestu od narození až po hořký konec. Kým byl, než se stal Fantomem? 

Fantom - recenze knihyErik měl být milovaným dítětem rodičů, kteří se na něj neskutečně těšili. Místo toho se narodil do neúplné rodiny, protože otec jen nedávno předtím tragicky zahynul. Matce se při pohledu na novorozeně zhroutil svět, to, co viděla, nebyl krásný, baculatý, růžolící cherubínek, ale zrůda. Tělesně postižený chlapec svou matku děsil. Co mu příroda nemilosrdně vzala na vzhledu, přidala mu na inteligenci. Erikův psychický vývoj postupoval velmi rychle. Nejenže projevoval hudební nadání, ve svém dětském věku byl i skvělým architektem. Matčin strach ho donutil odejít z domu a protloukat se na vlastní pěst. Na své cestě potká různé lidi, takové, kterým působí rozkoš mu ubližovat, i ty, z jejichž strany pocítí aspoň trochu lásky. Životní zkušenosti Erika formují, ale jak?  Proč by se měl k lidem chovat hezky, když od nich celý život dostává jen rány? Hořkost v srdci roste, do chvíle, kdy Erik potkává svou životní lásku. Otevře mu štěstí nakonec svou náruč?

Fakt, že se vám do rukou dostává dramatický příběh, je znát už od prvních stránek, kde autorka popisuje Erikův příchod na svět. Narození pánví napřed, tělesné postižení i těžká životní situace, taková kombinace je přímo vražedná. Pokud jste citlivější povahy nebo plníte rodičovskou roli, asi vás bude osud malého dítěte, které nikdo nemiloval, dojímat. 

Román je rozdělen do několika částí, role vypravěče se vedle samotného hlavního hrdiny ujímají i ti, kdo prošli jeho životem a nechali v něm nesmazatelnou stopu. Právě oni skládají střípky Erikova pohnutého života. To, co Gaston Leroux jen zlehka nastínil, Susan Kay dovedla k dokonalosti. Napsala dojemný a srdce uchvacující román o tom, jak lidská nenávist dokáže napáchat  škody na křehké duši. Jak se budete na Erika dívat? Jako na chladného muže, který bez mrknutí okem dokáže zabít, nebo na nešťastníka, jemuž byl kvůli odpudivému zevnějšku upřen ten nejryzejší cit – láska. V romantických duších bude určitě budit lítost a pochopení pro své činy.

Susan Kay se podařilo napsat román, v němž se snoubí láska a bolest, je upřímný, dojemný, plný vášně i nenávisti. Obsahuje dobře namíchané ingredience – drama i dobrodružství prožité v zajímavých reáliích i době. Pokud jste o Erikovi, tajemném Fantomu opery, doposud nevěděli nic, nebo jen žalostně málo, román Fantom to může napravit. Podruhé ho vydalo nakladatelství Domino, a to po dlouhých devatenácti letech.

 

Název knihy Fantom
AutorSusan Kay
Žánrspolečenský román
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2019
Počet stran552
ISBN978-80-7498-332-0
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz



Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)