Festival krátkých filmů – To nejlepší z mezinárodní soutěže

Programovou kostru Festivalu krátkých filmů v Praze tvořila jako již tradičně Mezinárodní soutěž. Ta byla letos rozdělena do pěti bloků, a celkem představila 25 filmů. Ukázaly se komedie, dramata, thrillery, horory i mysteriózní filmy. Ze všech těchto filmů jsme vybrali několik kousků. Asi se bude jen těžko hledat místo, kde budou k vidění, ale dejte si je na csfd.cz do seznamu filmů které chcete vidět. Až jednou budete hledat něco, na co se podívat během oběda, a nějaký z těchto filmů bude k dostání třeba na nějaké online platformě, tak nám dozajista poděkujete.

 

Film Nebát se ničeho

Nebát se ničeho

Česká komedie o nejmladší generaci, která touží po slávě na siciální síti Youtube. Příběh sleduje dvě kamarádky, Katku a Rachel, které se rouzhodnou, že jejich videotvorba bude revoluční, a hlavně virální! Během filmu budete svědky rozkošného nepochopení dospělého světa dětmi, a pravděpodobně i vy budete sedět v nepochopení toho dětského.  Film má 20 minut, a díky velmi dobré návaznosti scén a občasných vtípků film utíká jako voda. Jedná se o jediného českého zástupce v mezinárodní soutěži, a rozhodně neudělal ostudu.

 

Film Co ti draci vidí na holce jako já

Co ti draci vidí na holce jako já

Tento snímek si bere koncept princezny uvězněné ve věži, kterou střeží děsivý drak, a staví tento koncept na hlavu. Z pohádkové země se přesuneme do reálného světa, kde princezna postuje na sociální sítě a řeší nejnovější módní trendy. Velmi rychle po tom, co jí její princ ve staré Mazdě zachrání, si uvědomí, že realita prostě není tak krásná a kouzelná jak si jí představovala. Film vás provede nepříjemnými uvědoměními, které možná sami znáte, ve kterých se pravděpodobně alespoň jednou za tento krátký snímek najdete. A nakonec vás čeká i šťastný, a značně nečekaný, konec.

 

Film Město burek

Město burek

Tento film si odnesl Cenu diváku Festivalu krátkých filmů. Bere si na paškál islámský svět, se všemi jeho pravidly a zvyklostmi. Uvidíte tak ženy v burkách, které na veřejnosti nesmí mluvit, manžely, kteří jsou perzekuováni policií za to, že ztratily svou ženu, a nebo tééma domácího násilí. Zajímavé na tomto filmu je, že všechny tato témata vyobrazuje velmi odlehčeně, skrze komediální prvky. S klidem můžu napsat, že se jedná o zdaleka nejpřístupnější film, který jsem za celý festival viděl. Můžete se na něj podívat se svými dětmi, rodiči i prarodiči, a budete se zaručeně bavit.

 

Film All Inclusive

All Inclusive

Film All Inclusive je o dost vážnější než všechny filmy dosud zmíněné. Sleduje příběh muže ve středním věku, který má nemilující ženu, která ho podvádí, kolegy v práci, kteří ho šikanují, a jeho život je celkově dost pod psa. To ale jen do chvíle, kdy se mu do rukou (nebo spíš na ruku) dostane náramek s nápisem All Inclusive. Tento náramek mu otevře dosud netušené možnosti, a on se rozhodne jich naplno využít, a změnit život svůj, a život všech okolo. Já osobně si film interpretuji jako narážku na pocity společenské nespravedlnosti, a možné vyústění takové nespravedlnosti, pokud se oběť dostane k možnosti všechnu tuto nespravedlnost společnosti vrátit.

 

Film Objížďka

Objížďka

Tento film byl až příliš nečekaně intenzivní thriller. Příběh vyprávi o muži, který veze svoji dceru pravděpodobně bývalé manželce. Má trochu zpoždění, ale stačí to, aby tvůrci vytvořili pořádné drama? Ve chvíli kdy už se situace vykreslí jako stresující pro postavy, film zapálí malinkou jiskru. Jiskru, která se postupem minut mění v oheň. Celou dobu jsem čekal, kdy si smrt přijde pro jednu z postav. A čekal jsem až na samotný závěr, který nakonec napsal docela jiný příběh, než který jsem očekával. Nečekané, úderné, a strhující.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk