Festival Sonisphere zahřmí Českou republikou

Festival Sonisphere zahřmí Českou republikouPOZOR! Akce se koná na letišti v Milovicích.
Putovní anglický festival Sonisphere v roce 2010 zahřmí také v České republice. Pořadatelé tohoto festivalu to oznámili s tím, že už v organizaci festivalu na české půdě podnikli první kroky. Festival v České republice pořádá agentura C.A.R.P. Entertainment s.r.o. Vše vypukne 19. června 2010 na letišti Hradčany blízko Mimoně (poblíž Máchová jezera a města Česká Lípa). V době začátku předprodeje pořadatelé oznamují první potvrzené headlinery. Není jimi nikdo menší než tři čtvrtiny thrash metalové čtyřky, Metallica, Slayer a Anthrax, doplněná o kapely Mastodon a Heaven & Hell! O tom, že by právě vyjmenované kapely někdy viděli pohromadě naživo, se prozatím českým fanouškům ani nesnilo.

Kromě zmíněných headlinerů bude Sonisphere našlapaný nejen tvrdší kytarovou muzikou od začátku až do konce. Slibný line-up naznačují minulé ročníky, které po Evropě proběhly ve Velké Británii, Švédsku, Holandsku, Španělsku, Německu a Finsku. Letos kromě těchto zemí přibude nejen Česká republika, ale také Polsko, Švýcarsko, Turecko, Rumunsko a Bulharsko.

Na letišti u Mimoně se tak 19. června 2010 odehraje jedna z největších hudebních událostí roku a potěšeni budou nejen fanoušci tvrdé rockové muziky a metalu. Festival proběhne na dvou velkých podiích a jedné talent scéně, na které se představí i výběr toho nejlepšího z českých kapel.

Stručná historie festivalu Sonisphere:

Sonisphereje putovní jednodenní festival, který vznikl v roce 2009 ve Velké Británii. Uplynulý ročník se uskutečnil v šesti zemích Evropy jako jednodenní, a v Anglii poté také jako dvoudenní. V roce 2010 se dočkají i čeští fanoušci, neboť tento gigantický hudební zážitek bude zprostředkován i jim. V roce 2009 byla průměrná návštěvnost v jednotlivých zemích 40.000 – 60.000 lidí. Na jednotlivých akcích vystoupily například kapely Prodigy, Nine Inch Nails, Korn, Slipknot, Linkin Park, Lamb of God, Hives a mnoho dalších. Sonisphere, to je jeden den plný fantastické hudební atmosféry, který měl už v roce 2009 skvělý line-up. V nadcházejícím ročníku však pořadatelé překonali všechna očekávání a oznamují, že headlinery festivalu pro rok 2010 budou skutečné hvězdy, kapely Metallica, Slayer a Anthrax.

Biografie potvrzených headlinerů:

Americkou thrash metalovou legendu Metallica založil v roce 1981 v Los Angeles bubeník Lars Ulrich. Počátky kapely jsou charakterizovány především rychlým tempem, instrumentální vyzrálostí a hudební agresivitou. Všechny tyto atributy kapelu umístily do velké thrash metalové čtyrky po boku se Slayer, Megadeth a Anthrax. Kapela vzešla z undergroundového podhoubí, ale již velmi brzy po svém vzniku tuto hudební oblast přesáhla. V roce 1983 Metallica vydává desku „Kill ‚em All“, která je dodnes považována za klasiku žánru. O tři roky později však vychází deska „Master of Puppets“, která je fanoušky i kritikou vnímána jako jedna z nejzásadnějších ‚heavy‘ thrash metalových desek vůbec. Poslední vydaná energická deska s názvem „Death Magnetic“ vrátila kapelu ke kořenům osmdesátých let. Za téměř třicet let existence kapela prodala jenom v USA téměř šedesát miliónů desek. Devět studiových alb, dva živáky, dvě EP, 24 videoklipů, 45 singlů a 9 Grammy v kostce řadí tuto thrash metalovou legendu k nejprodávanějším a nejžádanějším kapelám světa.

 

Kalifornskou thrash metalovou kapelu Slayer založil v roce 1981 Kerry King společně s Jeffem Hannemanem. Na výsluní se dostali již o tři roky později s albem „Reign in Blood“, které bylo časopisem Kerrang označeno za nejtvrdší album všech dob. Hudbu Slayer charakterizují neuvěřitelně rychlá tremola, atonální kytarová sóla, dvojšlapka a křiklavý vokál. Výraznou složkou hudby Slayer jsou i kontroverzní texty zahrnující příběhy sériových vrahů, satanismus i válečné motivy. Od svého debutu z roku 1983 Slayer vydali dvě živá alba, natočili čtyři videoklipy a devět studiových alb, z nichž čtyři získaly v USA zlatý certifikát. Kapela také získala tři nominace na Grammy, v roce 2007 vyhrála s písní „Eyes of The Insane“ a o rok později s písní „Final Six“.

 

Další thrash metalovou legendou, která vystoupí na festivalu Sonisphere, jsou staří dobří Anthrax. Kapelu v roce 1981 založili v New Yorku Scott Ian a Danny Lilker. Na počátku zvuk Anthraxu určovala kombinace zběsilého a rychlého hard core punku, postaveného na vynikajících kytarových riffech a heavy metalových zpěvech. Anthrax debutovali deskou „Fistful Of Metal“ a za svoji pětadvacetiletou hudební kariéru natočili celkem devět alb. S posledním kouskem se vytasili v roce 2003 a vyšel pod názvem „We’ve Come For You All“. Momentálně stále fanoušci s napětím očekávají již dlouho slibované album „Worship Music“. Je možné, že něco z něj Anthrax zahrají právě během svého setu na festivalu Sonisphere.

 

Mastodon v roce 1999 založil bubeník Brann Dailor a kytarista Bill Kelliher. Mastodon jsou progresivní metalovou kapelou z Atlanty, které je často připisováno, že odstartovala novou vlnu amerického heavy metalu. Na svém kontě mají čtyři desky, poslední s názvem „Crack The Skye“ vyšla v roce 2009. V roce 2008 byli hosty evropské tour s kapelami Slayer a Trivium a v minulém roce odjeli evropskou část The World Magnetic Tour s Metallicou. Mastodon do metalové muziky vnesli nové prvky a zařadili po bok velikánů thrash metalu, se kterými vystoupí i na letišti v Mimoni.

Heaven & Hell je hudební uskupení, které založilo duo Ronnie James Dio a Vinny Apicce společně s Tony Lommim a Geezerem Butlerem, tedy dvěma členy Black Sabbath. Tato čtyřka společně nahrávala a koncertovala pod jménem Black Sabbath v letech 1980 – 1982 a posléze v letech 1991- 1992. V roce 2006 se čtveřice muzikantů dala znovu dohromady, aby natočila tři nové písničky pro kompilační album „Black Sabbath: The Dio Years“, které se rozhodla představit v letech 2007 – 2008 na svém tour. Lommi (vlastník jména Black Sabbath) se rozhodl přejmenovat kapelu na Heaven & Hell, aby se odlišil od Ozzyho Black Sabbath. Nové jméno kapely je převzaté z první nahrávky, kterou Sabbath s Diem natočili. Koncem listopadu tohoto roku však manželka a manažérka Wendy Dio oznámila, že jejímu muži byla diagnostikována počáteční forma rakoviny žaludku. Nad vystoupením kapely Heaven & Hell, jejímž leaderem je právě Ronnie James Dio, během festivalu Sonisphere tak visí velký otazník.

 

Co: Festival Sonisphere
Kdy: sobota, 19. června 2010
Kde: Letiště Milovice

 

Festival Sonisphere zahřmí Českou republikou

 

Více na http://www.sonispherefestivals.com

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.