Pátek, 22.9.2023
FilmKultura

Filmový klub Chrudim – Kříž cti

Kříž ctiFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na své další promítání, které se bude konat tento čtvrtek 7. ledna 2016 od 20 hodin v Městském kině Chrudim.

Vysoko nad norskou divočinou se po prudkém vzdušném souboji vzájemně sestřelí angličtí a němečtí piloti. Izolovaní od okolního světa musí čelit kruté zimě. Válka z nich udělala nepřátele, ale během dní trávených společně v opuštěné lovecké chatě je těžké udržet si nenávist a zlobu. Skrze společnou touhu přežít se naopak rodí neobvyklá přátelství. Každý z pětice mužů je přitom jiný a jejich individuality dávají dohromady zvláštní sestavu.

Snímek nesází na velkolepou výpravu. Dostatečně působivou scenérií je drsná horská krajina zasypaná sněhem a děj se povětšinou odehrává v dřevěném příbytku. Důraz je kladen na skvěle vystavěné dialogy o válce, politice, životních osudech nebo typicky mužských tématech. V komorním dramatu však nechybí násilí ani specifický situační humor. Obzvlášť silné jsou scény, kde se naplno projeví lidskost jednotlivých postav (vrácení vypůjčeného zapalovače, lyžařská výprava nebo společné držení střechy dvěma veliteli). Tyto banální epizody rozkrývají předsudky a zároveň jsou působivým protiválečným argumentem. 

 


Český název filmu: 
   Kříž cti

Akční / Drama / Historický / Válečný

Norsko / Švédsko, 2012, 100 min

Režie: Petter Næss
Scénář: Ole Meldgaard, Dave Mango, Petter Næss
Kamera: Daniel Voldheim

Hrají: Florian Lukas, David Kross, Stig Henrik Hoff, Lachlan Nieboer, Rupert Grint, Morten Faldaas, Sondre Krogtoft Larsen

Odkaz na ČSFD:           http://www.csfd.cz/film/295380-kriz-cti/prehled/

Vstupné:                          60 Kč s průkazkou FK, 100 Kč bez průkazky FK

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.