Filmový klub – Tenkrát na Západě

Filmový klub - Tenkrát na ZápaděFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na své další promítání, které se bude konat tento čtvrtek 11. dubna 2013 od 20 hodin.

Opuštěná železniční stanice, na které tři muži trpělivě čekají na příjezd vlaku. Poslal je bezcitný modrooký pistolník Frank (Henry Fonda), aby se postarali o muže, který si říká Harmonika (Charles Bronson) a který si s ním chce vyřídit nějaké staré účty. Ve chvíli, kdy na malém nádraží dojde k nelítostné přestřelce, vyvraždí Frank se svými muži rodinu farmáře McBaina – těsně předtím, než na usedlost dorazí jeho novomanželka Jill (Claudia Cardinalová). Tak začíná majstrštyk, který je NUTNÉ vidět v širokoúhlém formátu na stříbrném plátně.

Bez přehánění jeden z nejlepších westernů všech dob! Scénář, herecké výkony, kamera, hudba, režie, poselství: všechny tyhle složky fungují v dokonalém souladu.

 


Český název:
 Tenkrát na Západě
Filmový klub - Tenkrát na ZápaděOriginální název: Once Upon a Time in the West

Natočeno: Itálie / USA, 1968
 
Režie: Sergio Leone
Scénář: Sergio Leone, Sergio Donati
Kamera: Tonino Delli Colli
Hudba: Ennio Morricone

Hrají: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson, Gabriele Ferzetti, Paolo Stoppa, Woody Strode, Jack Elam, Keenan Wynn, Frank Wolff, Lionel Stander, Fabio Testi, Al Mulock

Délka:
 166 minut
Žánr: Western / Dobrodružný

Zajímavosti o filmu:

  • Al Mulock, který hrál v úvodní scéně jednoho ze tří pistolníků, se den po natočení scény zabil skokem z okna v kostýmu, ve kterém hrál.
  • Sergio Leone nechtěl, aby se film točil kolem hlavní ženské postavy, obsazení Claudie Cardinale ho ale přesvědčilo o opaku. 
  • Všimněte si při střeleckých soubojích množství detailních záběrů do tváře. To je režisérova specialita.
  • Henryho Fondu přemluvil k roli Franka údajně Eli Wallach, který se Sergio Leonem pracoval. Původně se do role uvažovalo o Johnu Wayneovi.
  • Ennio Morricone složil hudbu k filmu na základě scénáře, ještě před začátkem natáčení. Sergio Leone pak natáčel film přímo podle hotové hudby.
  • Ve filmu se objevují 3 místa, která musela být postavena: nádraží, ranč Sweetwater a město Flagstaff. Název Sweetwater pak nebyl vymyšlen, scénárista Bertolucci ho našel na historické mapě USA.

Odkaz na ČSFD – http://www.csfd.cz/film/5911-tenkrat-na-zapade/.

Vstupné: 40 Kč s průkazkou filmového klubu, 70 Kč bez průkazky.
                 
Pozor, do konce května platí průkazky FK za rok 2012!

Filmový klub - Tenkrát na Západě

A co nás ještě čeká ve filmovém klubu v této sezóně:

25. dubna: Příliš mladá noc
9. května: Obchod pro sebevrahy
23. května: Juha

Klubový dárek navíc: na duben opět chystáme malou přehlídku snímků o přírodě a o tom, proč je nutné ji chránit. Datum a další informace včas sdělíme.

Více na stránkách filmového klubu Chrudim – fkchrudim.unas.cz.   

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.