Filmový klub – Země zaslíbená

Filmový klub - Země zaslíbenáFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na první promítání v roce 2011, které se bude konat ve čtvrtek 17. ledna 2011 od 20 hodin.

Strhující, velkoryse výpravný epos o zrodu kapitalismu. Tři přátelé (Němec, Polák a Žid) si chtějí splnit sen vlastnit továrnu. Ani jednomu nejsou cizí podvody, lži a využívání vlastních rodin a přátel pro vlastní prospěch. Přátelství či ideály jdou stranou, neboť úspěch je podmíněn krutostí a chamtivostí.

Čtvrtým, stejně významným hrdinou filmu je Lodž, v polovině 19. století jedno průmyslových srdcí Evropy. Věčný smog nad městem, neustávající klapot tkalcovských stavů, každodenní bitky trhanů, kteří se bez ustání potulují špinavými ulicemi, hořící zkrachovalé fabriky – to vše vytváří fascinující pozadí pro drama, které nutně vede ke krvavému konci.
Proslulý režisér se inspiroval románem polského klasika W. S. Reymonta. Vytvořil detailní, až omamně působivý portrét doby, v níž vládne kapitál a dravý kariérismus, zatímco proletáři žijí v naprosté bídě a nemají co ztratit, leda své okovy.

 

Český název: Země zaslíbená
Originální název: Ziemia obiecana

Natočeno: Polsko, 1975
Režie: Andrzej Wajda

Hrají: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zapasiewicz, Emilia Krakowska, Franciszek Pieczka, Jerzy Nowak, Piotr Fronczewski, Jerzy Zelnik, Zdzislaw Kuzniar, Krzysztof Majchrzak
Délka: 179 minut

Žánr: Drama

 

 

Vstupné:40 Kč s průkazkou Filmového klubu, 70 Kč bez průkazky

Více na http://fkchrudim.unas.cz

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.