Finská kapela Värttinä přijíždí opět do Prahy

Värttinä

22. května 2014, Rock café – Praha

Finská megastar Värttinä, oslavila minulý rok třicáté výročí založení nejen novým albem Utu, ale i speciálním turné, v rámci kterého se zastavila i v Čechách.

Počátky skupiny nalezneme ve městě Rääkkylä, kde sestry Sari a Mari Kaasinen založili ansámbl specializující se na prastaré finské a karelské písně.

Silná sestava ženských hlasů i použití neobvyklých instrumentací jim vyneslo několik hudebních cen a celosvětový úspěch. Mnohačetný soubor se léty proměňoval, aby se nakonec počet zpěvaček ustálil na třech. V současnosti můžeme na pódiu vídat Mari Kaasinen, Susan Aho a novou tvář Karoliinu Kantelinen.

Kapela za tři dekády existence navštívila snad všechny země světa, má širokou základnu fanoušků napříč všemi kontinenty, vydala čtrnáct alb, z toho to poslední se stále drží na předních příčkách evropských hudebních hitparád world music. Za zmínku stojí i spolupráce na filmové hudbě k trilogii Pán prstenů. Kapela je jedním z nejžádanějších vývozních artiklů finské kultury a dokazuje, jak lze zůstat věrný hudebním kořenům své země a současně znít nově a originálně. Nemusíte umět finsky nebo být milovníky world music, abyste propadli kouzlu příběhů a bájí, které ve své hudbě a textech Värttinä vypravuje.

Info: Värttinä (fin)

22. května 2014, Rock café, Praha

Vstupné: 530 – 590 Kč

Värttinä

www.varttina.com

https://www.facebook.com/events/1435266453382890/?fref=ts


Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.