Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Folklor v chrudimském divadle

Folklor v chrudimském divadleV sobotu 11. prosince 2010 od 18 hodin vystoupí v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi Národopisný soubor Kohoutek s vystoupením, které nese název Trochu vánoční. Vstupné: 100 Kč.

Jak jistě mnozí z Vás tuší, diváci uvidí nejen tradiční folklor, ale také, jak už je u Kohoutku a jeho hostů zvykem, překvapivé a neobvyklé zpracování lidové látky. Kohoutek představí dva nové programy, pozvání přijaly soubory Hlubina a Kunovjan.

Soubor lidových písní a tanců Hlubina z Ostravy…

… patří mezi nejstarší taneční soubory v České republice. Vznikl v Ostravě rokHlubinau 1947 původně jako dívčí taneční skupina, která se věnovala studiu slezského folkloru. Během krátké doby z malé skupiny vznikl soubor, který přijal jméno Hlubina – podle názvu šachty a kulturního domu, kde působil až do roku 1990. S jeho jménem je neodlučně spjato jméno zakladatelky, umělecké vedoucí a choreografky Zdeny Kyselé (1918-2004). Přirozeným základem pro tvorbu je folklorní materiál Slezska a Lašska. Zpracovávané folklorní oblasti charakterizuje spíše drsnost, sevřenost, menší okázalost, často však velká citová hloubka. Tradičně se soubor jako jeden z mála kolektivů v České republice zaměřuje na projevy havířského prostředí. Během svého dlouhodobého působení zaznamenala Hlubina mnoho uměleckých úspěchů doma i v zahraničí Francie, Itálie, Jižní Korea, Chorvatsko, Řecko, Malta…

Vedoucí souboru: Kateřina Macečková

Folklorní soubor Kunovjan z Uherského Hradiště

… vznikl na přeloKunovjanmu let 1969 – 1970 v Kunovicích. Patří mezi folklorní špičku v České republice. Pravidelně představuje neotřelé originální způsoby jevištního zpracování hudebního, písňového, tanečního i zvykoslovného materiálu. K vyhledávaným akcím patří originální Štěpánské besedy u cimbálu s netradičními pořady: Snídaně se Starou, Dolejte řediteli, Miss Transvestit, Možná přijde i kotelník, Foscar, Hodina folklóru, Letem světem, Cirkus PAREPA, Bylo nebylo…, Folklorníček aneb Mocná erotika, Dobytí folklóru K2, vystupování v rámci festivalů a slavností v regionu i jinde v ČR. V posledních letech se soubor zúčastnil festivalů v Anglii, Rakousku, Thajsku, USA, Egyptě, Maďarsku, Itálii, na Slovensku a v Jižní Koreji. Letos byl také vyhlášen nejlepším souborem v anketě Foskar 2009.

Vedoucí taneční složky: David Pavlíček
Umělecký vedoucí cimbálové muziky: Jaroslav Schottl

Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi…

Náš Kohoutek oslavil v minulém roce čtvrt století. Za posledKohoutekních šest let svým divákům představil mimo jiné kusy ku pobavení (Hrušky, Píseň o kafe…), k zamyšlení (Člověče, kdož jsi kolivěk), scénicky zpracované (Kohouti, Ze Sadské, Píseň o prachy…) a také „kontroverzní“ (Nesahej mi na kolínka…). Za pestrost repertoáru a nezvyklý přístup k tématům si soubor vysloužil kromě dalších nominací i ocenění Nejvýraznější soubor roku 2008 v anketě Foskar. Jedním z vrcholů činnosti souboru bylo uvedení profilového pořadu Váš Kohoutek na brněnské F-Scéně v loňském roce.

Vedoucí souboru: Josef Mádlo

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.