Franz Lehár – Veselá vdova

kk_skutecTomáškova a Novákova hudební Skuteč má na programu další vystoupení v pondělí 22. března 2010 od 19 hodin. Tentokrát se představí Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem a půjde o zpracování operety Veselá vdova od Franze Lehára.

Franz Lehár, rakouský hudební skladatel maďarského původu, se proslavil především operetami. Celkem jich napsal dvacet osm (vedle toho psal i sonáty, symfonické poemy, hudební pochody a půvabné valčíky). Veselá vdova se stala jeho vůbec nejznámějším a nejúspěšnějším dílem. Je jednou z nejhranějších klasických operet na světě a zároveň klenotem v tomto žánru. Její premiéra se konala v r. 1905 a způsobila naprostou senzaci, jakou Vídeň dlouho předtím ani potom nezažila. Záhy se rozšířila do celého světa a ze svého půvabu nic neztratila dodnes.

Oproti jiným operetám má Veselá vdova velmi kvalitní libreto s chytrou zápletkou. Franz Lehár, vůdčí představitel stříbrného věku vídeňské operety, se nechal inspirovat námětem tehdejší společnosti a na rozdíl od jeho dalších operet, tuto nechal skončit happy endem. Také po hudební stránce patří Veselá vdova ke skutečným skvostům. Mnoho jejich melodií se stalo doslova operetními evergreeny.

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem nabízí divákům širokou škálu titulů od klasiky až po současné divadlo ? mezi oblíbené a v Ústí zavedené žánry patří opera, balet, současné taneční divadlo i muzikál. V loňské sezóně si připomnělo již 100. výročí od otevření překrásné divadelní budovy. Stavba v pseudobarokním stylu byla dokončena v září r. 1909. Již od samého začátku uvádělo divadlo klasická dramata, ale i opery a operety velmi dobré úrovně.

Tuzemská činnost divadla je rozsáhlá. Mimo představení uváděná na domácí scéně hostuje v Teplicích, Mostě, Děčíně, Jablonci n. N., Mladé Boleslavi, Karlových Varech, Hradci Králové, Pardubicích a dalších českých městech. Jeho představení jsou zařazována i do programu pražských divadel. Od roku 2004 divadlo pořádá v areálu letního kina v Ústí představení “open air”. Pod širým nebem již byla uvedena např. opera Aida, Tosca, Rusalka či Prodaná nevěsta. Samozřejmě divadlo svoji činnosti prezentuje i na významných festivalech.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.