Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Vášnivé barvy života Fridy Kahlo

recenze knihy Frida Kahlo a barvy života

Nespoutaná, svérázná, zasněná, statečná, odhodlaná. Taková byla proslulá mexická malířka Frida Kahlo. Autorce Caroline Bernardové nelze odepřít její snahu o získání všech detailů a informací z Fridina života. V samotném závěru knihy popisuje své úsilí a cestu k sehnání těch nejvěrohodnějších materiálů pro sepsání biografie.


Fridu postihla nejedna životní rána. V dětství ji zasáhla dětská obrna, skoro v dospělosti utrpěla vážný zdravotní úraz. Obojí vedlo k tělesným deformacím, několika operacím a častému upoutání na lůžko. Značnou část svého života prožila po boku významného mexického malíře Diega Rivery. Byl to její osudový i osudný muž. Neprožila vedle něho jen léta plná rozkoše. Kniha pojednává také o jejich vzájemných záletech. Ne jednou se kvůli Diegovi Frida trápila. Ovšem všechna její životní úskalí, psychické a fyzické problémy ovlivnily Fridinu tvorbu a vnímání světa. Její inspirací bylo Mexiko a životní zvraty. Milovala barvy nejen na plátně svých obrazů, ale i na šatech a výrazných špercích, které nosila a sama vytvářela. Ráda společnost a okolí provokovala svým zjevem a nepředvídatelným chováním.


Frida Kahlo a barvy životaPřeklad Zuzany Soukupové byl dokonalý. Během čtení jsem vnímala veškerou bolest umělkyně. Sama jsem za Fridu cítila její beznaděj, nadšení při malování a vášeň, kterou cítila během romantických chvil. Biografický román dokresluje také historické pozadí událostí 20. – 50. let 20. století, které ovlivnily vývoj Mexika.


Jsem magická, protože to řekl Diego, pomyslela si Frida příštího rána, když stála před zrcadlem a rozčesávala si rozcuchané copy. Přiblížila svůj obličej k zrcadlu a prohlížela se, jako by měla před sebou námět na jeden ze svých obrazů. Její pleť byla čistá a jemná, o něco tmavší než mají Evropanky nebo Američanky, ale orámovaná spoustou tmavých vlasů působila světlejším dojmem. Co je výraznější? Velké tmavé oči pod hustým obočím, nebo smyslně tvarovaná ústa s plnými rty? Nejspíš všechno dohromady, co z ní podle Diega dělalo magickou ženu. Při vzpomínce na uplynulou noc v jeho objetí cítila, jak se její nitro svírá toužebnou křečí. Diego jistě neměl na mysli jen její vzhled. Říkal jí, že ze všeho nejvíc na ní obdivuje silný charakter, tu její revoluci, jak tomu říkal. Jak se nebojí být nápadná nebo jak se chová jinak než všichni ostatní, a že by se raději nechala roztrhat na kousky, než by bez odporu přijala to, co považuje za špatné nebo nespravedlivé.


Kdo čtete o nezkrotné malířce poprvé, doporučuji nejen přečtení této knihy, která je převyprávěním Fridiných nejdůležitějších momentů v jejím životě, ale i zhlédnutí nějakého dokumentu či filmu, který by vám též tuto ženu přiblížil. K porozumění jejího počínání by mohlo výrazně přispět i prohlédnutí její tvorby, která je opravdu nevšední. 

Název knihy Frida Kahlo a barvy života
AutorCaroline Bernardová
ŽánrBiografie a memoáry
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran352
ISBN978-80-249-4676-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.