Glen Hansard – Ještě do druhý nohy

První poprázdninová Antidiskotéka, která se bude konat 16. října 2018 se bude od těch předešlých lišit – místem konání i svým obsahem. Nebude probíhat v Divadelní kavárně jako téměř všechny předešlé, ale v chrudimském Městském kině

Zeptali jsme se při této příležitosti spolupořadatele Antidiskoték Jana Vichra na bližší informace k tomuto pořadu

Proč právě Glen Hansard?

Uvedení pořadu o Glenu Hansardovi jsem nosil v hlavě už dlouho. Jednak je to hudebník světového významu, u nás asi nejznámější píseň  je jeho Faling Slowly, z filmu Once, za kterou dostal spolu s Markétou Irglovou Oskara za nejlepší píseň. A pak také vím, že Glena Hansarda a jiřího Černého pojí velmi úzké přátelské vztahy. A naopak Glen je znám svým silným vztahem k České republice, k její kultuře i k lidem.

 

Proč v Městském kině?

Je to proto, že klasický formát pořadu bude doplněn o promítnutí filmového dokumentu režisérky Hedviky Hlaváčkové, nazvaného „Ještě do druhý nohy„.

 

Proč ten název a o čem film je?

Film zaznamenává návštěvu Glena Hansarda v bytě Jiřího Černého a jejich debatu nad sklenkou, lépe řečeno sklenkami slivovice o životě a umění vůbec. Proto „Ještě do druhý nohy„. 

 

Co bylo impulsem k natočení filmu?

Paní režisérka měla film již roztočený, přemýšlela, jak film „uchopit“, když se v Praze setkala s Glenem, který zde v té době koncertoval. A napadlo ji, že by nebylo špatné zaznamenat na filmový pás setkání obou si blízkých protagonistů. 

Více než pětihodinový materiál pak sestříhala do zhruba půlhodinového dokumentu. Ostatně na okolnosti vzniku filmu budou mít diváci a posluchači možnost zeptat se režisérky přímo, neboť mám příslib, že na promítání přijede a ráda odpoví na divácké dotazy.

 

Viděl jste už film?

Díky laskavosti paní režisérky jsem měl tu možnost, a musím říci, že je velice působivý, lidský, některé scény jsou až dojemné. Jak se svěřila paní režisérka, byl to nakonec pro všechny velmi silný zážitek, což je z filmu evidentně cítit.

Věřím, že film i celý večer věnovaný Glenu Hansardovi a jeho skupině Frames se bude líbit.

Všechny přátele dobré hudby i filmu upřímně zvu. Hudebně filmový večer je uváděn ve spolupráci Chrudimské besedy a Filmového klubu Nevídáno.

 

 

Vstupenky je možno zakoupit v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi, v turistickém Informačním centru Chrudim, v Městském kině Chrudim nebo v  online předprodeji na www.kinochrudim.cz.

 

Jiří Černý

Jiří Černý (* 25. února 1936 Praha) je významný český hudební kritik.
Pořádá kontaktní klubové poslechové pořady zvané Antidiskotéky či Rockování.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz