Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

GREENEO je český e-shop, kterému záleží na spokojených zákaznících i na lepším životním prostředí

Již několik let se mladí nadšenci z České republiky snaží navrhovat stylové produkty pro pohodlnější, ale zároveň udržitelnější, životní styl. Zaměřují se na prodej barevných nerezových lahví. Aktuálně však začali s výrobou vlastních sójových vonných svíček v recyklovaných vinných sklenicích a jejich plány tím rozhodně nekončí. Položili jsme Martinovi Trojanovi, majiteli GREENEO, pár otázek.

Co vás motivovalo k založení e-shopu?

Chtěli jsme založit obchůdek, kde budeme mít kompletně pod kontrolou všechny jeho aspekty. Často se nám například stávalo, že jsme si objednali ekologický produkt, ten však přišel zabalený v mnoha vrstvách plastové fólie a navrch oblepený plastovou páskou. Řekli jsme si tedy, že chceme mít kontrolu nad celým procesem, od zajištění kvalitních dodavatelů, po finální balení a expedici.

Greeneo - nerezové láhveV poslední době se objevuje mnoho nových ekologických e-shopů. Co vás od ostatních odlišuje?

Snažíme se věci dělat odlišně. V prvé řadě prodáváme většinu našich produktů pod naší vlastní značkou GREENEO. To znamená především fakt, že ve většině případů nenakupujeme zboží od překupníků a následně nepřeprodáváme za vyšší cenu. Zboží nakupujeme přímo od výrobců, podílíme se na barevných kombinacích, celkovém designu a dbáme na vysoký standard, co se týká kvality. Snažíme se o to, aby značka GREENEO byla synonymem kvality, minimalistického designu a především udržitelnosti. Máme zájem na tom, aby naše produkty sloužily zákazníkům dlouhá léta, a pokud prodáváme rychloobrátkové zboží, je to zboží vyrobené v České republice, za použití přírodních materiálů a bez použití plastů. Zároveň se staráme o každého jednotlivého zákazníka. V praxi to znamená, že ihned reagujeme na speciální požadavky a především si opravdu dáváme záležet na celkovém balení, kdy k produktům přibalujeme různé certifikáty, doporučení či vzorky na vyzkoušení. 

Jaké jsou tedy benefity vašich produktů? Proč by se o ně někdo měl zajímat?

Zabýváme se především prodejem nerezových lahví, nerezových boxů na jídlo  a v poslední době jsme vyvinuli naši vlastní řadu sójových vonných svíček v recyklovaných sklenicích. V nabídce máme také plátěné tašky, či dárkové sety složené z produktů českých firem jako je Almara Soap, Tierra Verde či Moje Hygge. Jednotlivé produkty se samozřejmě liší. Nerezové láhve fungují na principu vákua a dvojstěnného nerezu, tudíž nápoj vydrží teplý či studený i desítky hodin. Zaujme také minimalistický design, či odolnost samotné láhve, která se hned nerozbije. Nerezové boxy jsou snadno omyvatelné v myčce, skvěle těsní a navíc jsou odolné a lehké. Je tedy jedno jestli máte na svačinu toast nebo svíčkovou, vše zůstane uvnitř. V nabídce máme také obaly na iPhony z lisované pšenice. V neposlední řadě jsme se zaměřili na výrobu vlastních svíček. Výhody produktů jsou především ekologické, to je ale na dlouhé povídání.

Greeneo - nerezové boxyTo nevadí, zkuste to alespoň stručně čtenářům přiblížit.

Znečištění plasty je čím dál závažnějším problémem k diskuzi. Proto jsme v rámci našeho blogu a především edukativní sekce EDU zahájili osvětu a přehledně, z relevantních a ověřených zdrojů informujeme o jeho nebezpečí i řešení. Plasty jsou v historii lidstva poměrně nové, lidstvo je začalo vyrábět teprve před sto lety. Ač tato tehdy nová a levná sloučenina změnila k lepšímu téměř všechny aspekty našeho života, před znečištěním plasty už nelze zavírat oči. Podle National Geographic tvoří jednorázové plasty 40 % všech vyprodukovaných plastů. Mnoho z nich, například plastové sáčky, však často použijeme pouze na několik minut. V přírodě zůstanou stovky let a absolutní většina z nich se stále nerozložila. Se současným tempem se produkce plastů v roce 2050 zdvojnásobí. Vědel jste, že polovina plastů v historii lidstva byla vyrobena v posledních 15 letech? Tato čísla mi přijdou hrozivá, proto jsem se rozhodl jednat a nejenom prodávat produkty, které užívání plastů ze své podstaty regulují, ale také informovat o možných hrozbách. Ve spojení s plasty lidé například často neví o škodlivosti BPA a mirkoplastů, uvolňovaných do vody či třeba faktu, že ač je Česko výborné v recyklaci, většina plastů se stejně nerecykluje a míří na skládku. Jelikož se plasty rozkládají dlouho, jsou tam několik stovek let. V poslední době informujeme také o škodlivosti parafínových svíček.

Proto jste odstartovali výrobu vlastních svíček?

Ano, přesně tak. Většina svíček se vyrábí z parafínového vosku (včetně těch čajových). Při jejich pálení se uvolňují stejné chemikálie jako při spalování nafty. Tyto chemikálie jsou velmi škodlivé a v kombinaci s pálením v nevětrané místnosti mohou nadělat pohromu, jelikož jsou karcinogenní. Naše svíčky proto vyrábíme pouze z přírodního sojového vosku vypěstovaného v USA, českého skla zrecyklovaného z lahví od vína a 100% esenciálních olejů a přírodních BIO-kompozic. 

Greeneo - svíčkyVšiml jsem si, že z každé objednávky věnujete 30 Kč na dobrou věc, jak to funguje?

Z každé objednávky produktů GREENEO či dárkových setů věnujeme 30 Kč na dobrou věc. Je to to nejmenší, co můžeme udělat, abychom podpořili kvalitní projekty, ve které věříme. Projekty se v čase mění, aktuálně však kvůli pandemii Covid-19 podporujeme projekty Českého červeného kříže, který se snaží o informovanost, prevenci a pomáhá nejpotřebnějším v boji s touto nemocí. V minulosti jsme však podporovali i přírodní projekty, například pro výstavbu stromů v ČR či pro navrácení vody do krajiny. 

Čeho byste chtěli v budoucnu dosáhnout?

Naším cílem je vybudovat značku, která bude synonymem kvality a udržitelnosti. Zároveň dáváme velký důraz na fakt, že být ekologický často neznamená zásadně se v určitých aspektech omezovat, spíše pozměnit své chování a naučit se věci dělat jinak. Zaměření na design je dle našeho názoru také důležité, chceme tím ukázat, že ekologie je cool a být ekologický neznamená mít jeden nudný hrníček z keramiky. Rádi bychom rozšířili náš sortiment i o luxusní svíčky z českého foukaného skla a plánujeme uspořádat projekt, kterým bychom motivovali lidi chodit do restaurací pro jídlo s sebou s našimi nerezovými krabičkami, namísto toho, aby si brali pokaždé nové. Zkrátka nám záleží na tom, abychom se tu měli dobře nejenom my, ale v budoucnu i naše děti.

 

Greeneo

 

Děkujeme Martinovi za rozhovor a přejeme Greeneu hodně spokojených zákazníků.

 

 

Greeneo

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.