Neděle, 24.9.2023
Volný časZdraví a životní styl

Gynekologická prevence patří k životu ženy

Gynekolog ženu provází po celý život

Pravidelná preventivní gynekologická prohlídka by se měla ve vašem diáři objevovat s železnou pravidelností. A to ideálně už od 15 let života. Návštěva lékaře vám chrání zdraví, dopřeje klid a v horším případě včas odhalí nebezpečí, které bude lépe řešitelné.

Doporučený roční interval preventivních prohlídek má smysl: u naprosté většiny žen se tak dá zachytit případné onkologické onemocnění (nejčastěji rakovina děložního hrdla) v takovém stadiu, kdy je šance na vyléčení téměř stoprocentní.

Co vás čeká v ordinaci

Běžná prevence tak, jak ji provádějí například na gynekologii Pardubice, začíná vyšetřením zevního genitálu, pochvy a děložního hrdla v takzvaných poševních zrcadlech. Při něm lékař provede kolposkopické vyšetření. Speciálním mikroskopem vám prohlédne vnitřní část pochvy a děložní čípek, na němž se nejčastěji objevují zhoubné změny a odebere cytologický stěr.  Často se provádí i ultrazvuk vnitřních orgánů (dělohy, vaječníků a vejcovodů), lékař se ptá na další případné obtíže, které může žena cítit: bolesti v podbřišku, nepříjemné pocity při sexuálním styku, inkontinenci, přibírání na váze, otoky končetin. Pravidelná gynekologická péče může občas klientku i překvapit, protože odhalí neprosto bezpříznakové pohlavní choroby nebo další nemoci, které vyžadují léčbu specialisty.

Mějte rády svá prsa
Při prevenci by měl lékař dbát i na konzultaci týkající se péče o prsy. Ptát se klientky, zda provádí samovyšetření prsou, případně jí vysvětlit postup, prsa pohmatem vyšetřit (hlavně u žen s rizikovou rodinnou anamnézou) a doporučit jí mamografické vyšetření. Na to mají v ČR ženy nárok od 45 let věku 1x za dva roky, při rizicích častěji. Samozřejmě si můžete vyšetření hradit sama. Nebezpečí rakoviny prsu nepodceňujte, ročně je u nás diagnostikováno kolem 5 tisíc nových případů rakoviny prsu a pravidelný mamografický screening snižuje úmrtnost na rakovinu prsu o 30–35 %. Včas odhalený nádor je dobře léčitelný. 

Chraňte se i ve vyšším věku
Je potřeba překonat zrádné mýty, například, že ženy, které již ukončily sexuální život, jsou bez rizika. Naopak: s věkem se objevují komplikace, které je třeba řešit. Gynekolog proto doporučí test na okultní krvácení či kolonoskopii, denzitometrické vyšetření informující  o hustotě kostní tkáně žen po 50. roce věku nebo v menopauze, hovoří s pacientkami o průběhu menopauzy, léčbě hormonální substitucí.

Gynekolog je často prvním poslem dobrých zpráv o těhotenství, ale i těch méně příjemných. Právě v nemoci hledá cestu, proto preventivní návštěvy rozhodně nepodceňujte. 

Tip: Slyšeli jste již o nové službě lékař online? Prostřednictvím chatu nebo videohovoru vás profesionální lékař ze společnosti EUC vyšetří a navrhne další postup! A ordinují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.