Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Heartstream

recenze knihy Heartstream

Britskému autorovi Tomu Pollockovi vyšly v češtině dvě knihy – Syn Londýna (2014) a Skleněná republika (2015). V roce 2021 vydalo nakladatelství Fragment titul s jednoduchým názvem Heartstream.

Příběh však jednoduchý není. Autor na necelých tři sta stranách rozehrává napínavý thriller, který může způsobit mrazení v zádech.

Ve vyprávění se střídají dvě dívky – Cat a Amy. Amy právě zemřela matka na rakovinu. V takových chvílích je člověk nejraději sám nebo s těmi nejbližšími. Amy však od doby, kdy se dozvěděla, že je máma nemocná, začala své pocity sdílet pomocí aplikace Heartstream. Tato aplikace funguje na bázi podnětů přenášených z mozku, a čím více emocí prožíváte, tím více máte fanoušků. Když se Amy, znavená pohřbem a svými heartstreamovskými příznivci, kteří se nečekaně objevili na hřbitově, dostala sama domů, zjistila, že v jejich domě je neznámá žena. A na sobě má vestu ověšenou bombami…

Heartstream - recenze knihyCat patří zase k jinému druhu fanoušků. Ona a tisíce dalších mladých lidí jsou velkými obdivovateli jedné hudební skupiny. Cat a její nejlepší kamarádka Evie pro Everlasting žije. Vznikají různé fandomy, o kapele kolují rozličné příběhy. Nejlepší jsou především ty, které se týkají baskytaristy Ryana, kterého fanoušci dali dohromady s Nickem, dalším zakládajícím členem skupiny. Kdyby Cat prozradila, že Ryan není homosexuál, ale její milenec, fanoušci by ji ukřižovali zaživa.

Ve vyprávění se pravidelně po kapitolách střídají obě dívky. Ani jednu z nich autor neupřednostňoval, podílely se rovným dílem na ději a nutno podotknout, že jste se po skončení každé kapitoly těšili na další. A nebylo podstatné, jestli se jednalo o Cat nebo Amy. Tom Pollock hlavní hrdinky vykreslil jako úplně normální děvčata. Sonda do jejich duší byla tak akorát, zbytečně se v jejich pocitech nepitval, ale ani neklouzal po povrchu. Vzhledem k věkové kategorii byla psychologická stránka příběhu dostatečně využita.

Myšlenka poukazuje na nebezpečí sociálních sítí, na to, že dav je silnější než jednotlivec a že stačí lusknout prsty a z výšin můžete spadnout na dno. Tak je to snadné. Tom Pollock velmi reálně popsal, co se v této době děje. Sociální sítě jsou nedílnou součástí našich životů a ať chceme nebo ne, kousek či velká část z nich pronikne do našeho vědomí.

Oba dva příběhy byly velmi silné a intenzivní. Tom Pollock bravurně držel čtenáře v napětí už od samého začátku. Díky tomu vyprávění rychle ubíhalo. A i když byla kniha neuvěřitelně čtivá, přesto však byl konec nejslabší částí. Na jedné straně čtenář jistě ocení, že vše dopadlo tak, jak autor nejspíše zamýšlel. Na straně druhé se Tom Pollock neubránil jistému klišé, které trochu sráží konečné hodnocení.

Autorovy předchozí knihy patří do žánru městské fantasy. Heartstream je realita podaná v surovém stavu bez příkras. Titul je psychologický thriller, který se zařadil do kategorie young/adult. Je tedy ideální volbou pro mladé čtenáře. Avšak na své si přijdou i čtenáři starší. Ocení ho také ti, kteří chtějí číst napínavý román bez krvavých scén. Heartstream tuto podmínku splňuje.

 

Název knihy Heartstream
AutorTom Pollock
ŽánrLiteratura světová, Thrillery, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2021
Počet stran296
ISBN9788025350430
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)