Historie Chrudimi – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Pohled na kostelKdyž přijíždíte ke Chrudimi, již z dáli můžete spatřit dominantu tohoto města – kostel Nanebevzetí Panny Marie na Resslově náměstí.

Tento novogotický arciděkanský chrám neměl příliš šťastnou minulost, přesto ale patří k nejvýznamnějším chrudimským stavbám.
Kostel měl původně zcela jinou podobu než dnes. Každá z dnešních věží byla jinak vysoká. Z čelního pohledu věž levá, byla vyšší a říkalo se jí Černá věž. Druhá, menší byla zvaná Trubačka. Roku 1702 však došlo k rozsáhlému požáru a obě věže shořely.
Od tohoto roku prošel kostel několika úpravami a dnešní, novogotickou podobu získali věže až v roce 1857 a jsou vysoké 62 m. Poslední rozsáhlá oprava kostela byla svěřena Františku Schmoranzovi, tehdejšímu chrudimskému staviteli. Od té doby neprošla vnější podoba chrámu nijak významnou přestavbou. Vnější podoba kostela tedy pochází z druhé poloviny 19. století.
Chrám má jednu hlavní loď s klenbou vyšší než obě postranní boční lodě. Architektura této stavby proto odpovídá bazilice. Stavba je vchodem orientována na západ, tak, aby ranní slunce svítilo do kostela předními okny na presbytář s oltářem. Pod kostelem jsou umístěny krypty (podzemní hrobky). Těch je celkem sedm. Dvě jsou zasypány pískem a ve zbylých pěti kryptách jsou rakve s ostatky těl. Celkem je v kostele pohřbeno asi 100 lidí. Jednak církevní hodnostáři, ale také významné měšťanské a šlechtické rodiny z Chrudimi tehdejší doby.

Dnes je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi arciděkanský. Řídí ho vikář a spadá sem celá oblast bývalého okresu Chrudim. Vikariát spadá pod Královéhradeckou diecézi. Konají se zde pravidelné bohoslužby, občasné koncerty a jiné kulturní akce.

Kostel je přístupný také veřejnosti. A to od června do září samostatně nebo s průvodcem.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.