Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Historie Chrudimi – Mydlářův dům

Mydlářův důmKaždé město má své vlastní kulturní památky a významné budovy. Ani Chrudim není pozadu. Může se chlubit celou řadou zajímavých památek. Asi nejznámější z nich je Mydlářův dům.

Mydlářovský dům je nepochybně nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě, charakteristický jak svým vzhledem z ulice tak i svou “hvězdárnou” charakterizující město z dálky.
Jeho stavebníkem byl bohatý chrudimský mydlář a svíčník Matěj Mydlář, který se po r. 1550 oženil s Lidmilou Krocínovou z Vysokého Mýta. Stál v opozici proti tehdejší městské správě a byl proto spolu s dalšími r. 1568 trestán podkomořským úřadem. Je však pouhou pověstí, že z tohoto důvodu zatrpkl a trávil čas astronomickým pozorováním a studiem.
11. ledna roku 1571 dům koupil a začal s jeho přestavbou, kterou dokončil přibližně r. 1576. Přežil odsouzení a popravu své dcery Doroty Vaňurky a zemřel někdy před koncem 1. pololetí r. 1590.
Dům byl třípatrový a má ve svém průčelí ve dvou patrech loggii o pěti obloucích. Zábradlí galerie v prvním poschodí má bohatou figurální výzdobu. Stojící figuríny představují zleva symboly zbožnosti, spravedlnosti, opatrnosti a síly, ležící figury personifikují mír, válku, lásku, poctivost a moc.
Sloupová loggie je vysazena na kamenných nosnících, jež jsou ozdobeny hlavou šaška v kapuci s rolničkami, zdobením býka, jelena a několika růžemi s monogramem IHS (Jesus hominum Salvator – Ježíš lidí Spasitel).
Třetí patro uliční fronty tvoří nyní dřevěná pavlač.
Zadní fronta domu po jeho statickém zabezpečení v r. 1952 má dvě otevřené galerie a je nápadná válcovou štíhlou věží podoby minaretu (hvězdárna), spojenou s nižší věží šestibokého půdorysu.
Původní schodiště bylo po důkladné opravě celé stavby r. 1952 zrekonstruováno a v domě byla umístěna stálá expozice Muzea loutkářských kultur, které proslavilo Chrudim po celé republice.
Koncem roku 2009 došlo k vybudování výtahu v tomto objektu a tím umožnění bezbariérového vstupu do muzea.

Tak neváhejte, a podívejte se, co vše je zde k vidění!

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.