Hledám tátu…

recenze knihy Hledám tátu Zn.: spěchá

Kristýna Křupková vydala svou prvotinu v nakladatelství Pointa s názvem Hledám tátu Zn.: spěchá. Tituly z tohoto vydavatelství moc neznám, ale po přečtení knihy se poohlédnu i po dalších dílech.

Osmiletá Justýnka vyrůstá jen s maminkou. Tatínek jí umřel, když byla ještě malinká. Jak je tedy možné, že jí od něj začaly chodit dopisy? Tohle se Justýnce moc nezdá. Copak jí máma lhala? V druhé části se z Justýnky stala Justýna. Je jí patnáct, puberta s ní mlátí o sto šest a zažívá nejen první lásky, ale i drama v rodině. Justýnka i Justýna se s nastalými problémy vyrovnávají po svém. Občas se zasmějete, občas nebudete rozumět pubertálním projevům, ale rozhodně s oběma holkami budete zažívat dobré i zlé.

Hledám tátuAutorka skvěle popsala Justýnku nejen jako dítě, ale i jako teenagerku. Přechod do tohoto obtížného období byl velmi rázný a z milé naivní holčičky se stala puberťačka, která svými náladami a povahou přerostla své mámě přes hlavu.

V knize nejsou jen veselé věci – do Justýniny rodiny proniknou vážné problémy. Autorce se povedlo ukázat, jak se Justýna mění přímo před čtenářovýma očima v dospívající dívku, která má srdce na pravém místě.

Trochu jsem však měla výhrady k chování její maminky. Myslím, že od ní nebylo fér, když dceři tajila důležité věci, které se odehrávaly v jejich životech. S tímto postojem by se čtenář nemusel také ztotožnit.

Mezi jednotlivými životními etapami jsou v knize prázdné stránky, které čekají na to, až je čtenář sám vyplní. Za každý rok jeden list. Je na vás, co tam napíšete – vaše úspěchy, přání, radosti či starosti.

Celý příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu Justýny. Máme tak možnost nahlédnout do dívčiných myšlenek a emocí. Možná by také čtenáře zajímal i mámin život. Neuvažuje autorka o napsání volného pokračování?

Co trochu kazilo dojem z celé knihy, byly chyby, které v textu zůstaly neopraveny. Pro mé laické oko bylo viditelných pouze několik, které sice bily do očí, ale tentokrát jsem nad nimi mávla rukou, protože příběh se skvěle četl a u jeho děje jsem se opravdu bavila.

Titul je určen pro každého, kdo má rád vtipné a oddechové příběhy, ale nejspíš se v něm poznají čtenářky ve věku dospívající Justýny.

 

Název knihy Hledám tátu Zn.: spěchá
AutorKristýna Křupková
ŽánrLiteratura česká, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství Pointa.cz
Rok vydání2020
Počet stran144
ISBN978-80-7650-010-5
  
Nákup knihy www.pointa.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Pointa.cz

Nakladatelství Pointa.cz umožňuje „lidem z ulice“ vydat vlastní knihu. Kombinuje v sobě crowdfunding, self-publishing a běžné nakladatelství. Umožňuje autorům sehnat spolupracovníky, vybrat od fanoušků peníze a dílo poslat do distribuce.

pointa.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)