Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKultura

Hnízdo: horor o zmutovaných švábech

Recenze hororu Gregoryho A. Douglase Hnízdo.

Jako druhý svazek edice Old School Horror vydalo nakladatelství Golden Dog román Gregoryho A. Douglase Hnízdo, a to s působivou a přiléhavou ilustrací Jiřího ARBE Miňovského na obálce.

Na poklidném ostrově Yarkie dojde k dramatickým událostem, které by v takovém zapadákově nikdo neočekával. V důsledku změny používaných chemikálií na zdejší skládce se zde vyvine velmi agresivní a dobře organizovaná mutace švábů. A začíná boj o život.

HnízdoDo něj se zapojí renomovaný biolog Peter Hubbard z Cambridge. Podaří se obyvatele ostrova zachránit, nebo podlehnou záplavě krvelačného a věčně hladového hmyzu?

Román Hnízdo vydal Gregory A. Douglas už v roce 1980, k českým čtenářům se dostává teprve nyní v povedeném překladu Martina Štefka.

Jedná se o typické hororové béčko, zábavné, krvavé a nekomplikované.

Trochu úsměvně a předvídatelně působí hlavní romantická linka mezi Elizabeth Carr a pohledným a chytrým Hubbardem, jako převzatá z románů Rosamunde Pilcher. Zpočátku jim stojí v cestě krásná vědkyně Wanda Lindstrom, a tak je už předem jasné, jak skončí.

Velmi působivé jsou naopak krvavé a brutální scény, jimiž autor rozhodně nešetří. Pozoruhodné je, že i pro tento béčkový román autor zodpovědně využil odborné literatury, rešerší a konzultací s odborníky, byť, jak přiznává, autorem oné fiktivní hypotézy mutace je on sám. A myslím, že se mu ji podařilo logicky a srozumitelně čtenářům vysvětlit, aniž by tím nějak výrazně zatížil text.

Knížka Hnízdo mi připomněla spoustu podobně laděných filmových hororů osmdesátých a devadesátých let, které jsem si po roce 1989 půjčoval z videopůjčovny, takže mě ovanula lehká nostalgie, což je u edice Old School Horror ten správný pocit. Ostatně i Hnízdo se v roce 1988 dočkalo zfilmování, ovšem to se od předlohy v řadě ohledů liší a je, řekl bych, ještě mnohem béčkovější.

Díky napínavému, nervy drásajícímu ději a zdařile pojatým apokalyptickým scénám tuhle knížku rozhodně doporučuji jako příjemné hororové čtení na dovolenou. Jen by se v blízkosti vašeho letoviska neměla nacházet skládka a v hotelovém pokoji žádný šváb, protože pak vám ručím za to, že nezamhouříte oka!

 

Název knihy Hnízdo
AutorGregory A. Douglas
Žánrhoror
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2023
Počet stran306
ISBN978-80-88635-35-2
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.