Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Všecka sláva – polní tráva

Ukázka z nové knihy Petra Bočka Hodně štěstí, nebo ránu pěstí

Pocházím z Chrudimi. Když jsem se coby novomanžel a začínající učitel přistěhoval do Lanškrouna, nikdo mě tam pochopitelně neznal.

Asi po půl roce jsem byl nucen vyhledat zubaře. Předal jsem sestře kartičku zdravotní pojišťovny a usadil se v čekárně, marně se snaže přesvědčit vykotlaný zub, aby už neprudil. Náhle se otevřely dveře a ozval se pronikavý hlas lékaře: „Pan Bačus, pan Bačus!“ Nikdo se ani nepohnul. Dveře tedy rezignovaně zaklaply. Nastala chvíle naprostého ticha. Napětí se dalo krájet. Kam zmizel ten zpropadený démon Bačus?

Poté vyšel sám lékař, drže v ruce zmíněnou kartičku: „Oprava: pan Boček, pan Boček!“

Boček Petr - Hodně štěstí, nebo ránu pěstíČas pokročil. Léta jsem učil, začal jsem psát články a knihy, pořádal literární akce, přednášel. Pomalu jsem se dostával do určitého povědomí. Nebo jsem si to aspoň myslel.

Jednou na mě ve frontě na uzeninu začala upřeně hledět jedna postarší dáma. Nejdřív mě napadlo, že mám třeba flek na košili, nebo rozepnutý poklopec. Nenalezl jsem však na sobě nic nestandardního. Pak se usmála a mrkla na mě. Že by mě snad sváděla? Nebyla by to, po pravdě řečeno, žádná výhra. A zas. A znova. Pak mi to došlo! Zná mě. Ví, že jsem místní celebrita, skoro jako Zbigniew Czendlik. Sláva!

Řekl jsem si, že musím být vstřícný. Třeba bude chtít podepsat knihu. V tu chvíli jsem si uvědomil, že nemám tužku. A to s sebou na nákup tak dvě-tři nosívám. No nic. Začnu jinak. Taky jsem se rozzářil a nahlas pronesl, trochu žoviálně: „Dobrý den.“

Paní se celá zatetelila, spráskla ruce a povídá: „Já věděla, že to jste vy!“

Pokýval jsem hlavou. Fakt mě poznala!

Pak žena stejně nadšeně dodala: „Dlouho jsem vás neviděla. Vy už neprodáváte v papírnictví, Zdeňku?!“

Bingo!

Když jsme s kolegou začínali psát horory, vymysleli jsme si anglický pseudonym Dead Hunter, protože jsme si mysleli, že autorům s českým příjmením by knihu tohohle žánru prostě nevydali. Ale nakonec jsme ho nikdy nepoužili.

Dnes jsem vlastně rád, že se podepisuju Boček. To příjmení v současnosti táhne. Jen musím všude vysvětlovat, že jsem nenapsal ani jednu Aristokratku.

 

Název knihy Hodně štěstí, nebo ránu pěstí
AutorPetr Boček
ŽánrHumor, Literatura česká
  
Nakladatelství Nová forma
Rok vydání2022
Počet stran164
ISBN978-80-7612-463-9
  
Nákup knihy www.stahuj-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.