Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Hodně temné skvrny

Existují knihy s temným a tragickým dějem, které ve vás přesto zanechají pocit zadostučinění: zloduch je vypátrán a potrestán, hrdina se šrámy na těle i na duchu vyvázne a nakonec nalezne štěstí a vyrovnanost.

Jinak tomu je v novele Zůstanou jen skvrny Rosse Jefferyho, která je temná od začátku do konce, a přestože viníky známe, nepřináší žádnou úlevu. Tím spíš, že zpracovává téma z nejtemnějších: týrání a zneužívání dětí. Čas od času se objeví jako námět thrilleru, psychologického románu, či jako jedna z dějových linií hororu. Pro mnohé čtenáře ovšem může být z pochopitelných důvodů těžko stravitelná.

Zrnka temnotyKyle a Jude jsou bratři, jejichž těžce nemocná matka, odkázaná na kyslíkový přístroj umírá. Jakkoli jsou tyto chvíle pro oba těžké, pořád se ještě jedná o ten světlejší okamžik příběhu. Po její smrti se objevují zvrhlí strýcové, kteří s chlapci mají své vlastní plány. A otec, který by je měl chránit, zcela zklame.

Po letech se Jude vydává na cestu pomsty, odhodlán vrátit zvrhlíkům vše, co způsobili, včetně smrti staršího bratra. Jeho činy jsou chladnokrevné a nelítostné, ale spravedlivé. Nicméně nepřinášejí žádné uspokojení. Viníci ani tváří v tvář smrti ničeho nelitují, a tak na duši hlavního hrdiny nadále zůstávají temné skvrny, které tam zaselo zlo příbuzných. Zabili v něm dítě i člověka a proměnili ho v nelítostný nástroj pomsty. A něco takového nelze odčinit.

Je zajímavé, že autor se z pochopitelných důvodů velmi rafinovaně vyhnul některým příliš explicitním scénám, přesto se mu podařilo působivě zachytit ono utrpení, které násilí způsobilo. V knize nenaleznete žádné fantastické motivy, vše je reálné a realistické. A co je na tom nejděsivější? Že se podobné příběhy děly a dějí i ve skutečnosti.

Knížku doporučuji všem příznivcům dobře napsaných temných příběhů o zločinu, trestu a pomstě.

 

Název knihy Zůstanou jen skvrny
AutorRoss Jeffery
ŽánrLiteratura světová, Horory
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran124
ISBN978-80-88067-51-1
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.