Hon na čarodějnice

recenze knihy Čarodějnice

Čarodějnice. Slovo hojně skloňované ve středověku a v myslích dnešních lidí stále rezonující ve spojení s nechvalně proslulými čarodějnickými procesy, kdy byly nejen ženy podrobovány drastickému mučení, aby se doznaly ke smyšleným obviněním a mohly být následně upáleny na hranici. Jen na základě něčího udání. Prostě proto, že byly někomu nepohodlné.

Camilla Läckberg se protentokrát rozhodla ze současného Švédska sem tam odskočit i do Švédska roku 1671 na malou faru. Ale nepředbíhejme. Náš příběh začíná trošku jinak.

Linnea je malá usměvavá holčička, která snad nezná špatnou náladu. Spolu s rodiči žije na statku poblíž lesa, v němž si sama ráda hraje. Rodinná idylka se však zvrtne ve chvíli, kdy se Nea ztratí. Zabloudila snad při hrátkách v lese? Nebo je za její nepřítomností v bezpečné rodičovské náruči něco mnohem horšího? Temné obavy se potvrdí ve chvíli, kdy je dívenka nalezena mrtvá u vyschlého jezírka. A aby toho nebylo málo, na stejném místě byla před lety zavražděna další, stejně stará holčička. Každému hned začne vrtat hlavou, zda mají tyto vraždy něco společného. Zvláště poté, co se do městečka navrátí jedna z usvědčených vražedkyň. K dávné vraždě se tehdy přiznaly dvě třináctileté dívky. I když následně svá doznání odvolaly, nikdo jim již nevěřil. Hon na čarodějnice začíná.

ČarodějniceAutorka se rozhodla zpestřit děj historickou vložkou a bere nás na exkurzi za čarodějnickými procesy o pár set let zpět. Tento příběh je ve svém jádru až příliš banální, místy přehnaně naivní a značně černobílý. Zlá a dobrá sestra. Naivní vdova, jež podlehne kouzlu šarmantního ženatého muže. Nenarozené dítě. Zklamání. Žárlivost. Vztek. Pomsta. A smrt. Do tohoto temného prostředí, které je sice místy prosvětleno slunečním paprskem štěstí se budete vracet poměrně často, aniž byste se vlastně dozvěděli, jak to vše souvisí s vraždami malých holčiček v naší současnosti. Ne ne, čtenáři, na to si hezky počkáš až do konce.

No a protože si paní Läckberg myslela, že těch témat ještě nemá dost, vzala si na paškál i migrační krizi, která – co si budeme povídat – v poslední době prostě hýbe veřejným míněním ode zdi ke zdi. Takže než si stačíte vydechnout z probíhajícího vyšetřování vraždy, zamotáte se do nitek minulosti, zabřednete do jezera přistěhovalectví a budete si stírat pot z čela, jak začne být atmosféra stále pekelnější.

Čarodějnice jsou úctyhodná bichle, takže její čtení není otázkou na dvě odpoledne, ale slibuje pořádnou dávku zábavy a napětí na delší časový úsek. Navzdory jisté přesycenosti témat, celek poměrně slušně drží pohromadě a má hlavu i patu. Nenudí. Všechno je zamotané natolik, že rozmotání tohohle klubka nejasností a dohadů je lepší nechat na autorce, než si naprosto spálíte mozkové závity.

Přestože by si kniha zasloužila v jistých pasážích proškrtat a jindy nejistě balancuje na hraně překombinovatelnosti, jedná se o velmi slušný výkon, jež zaujme a jednoduše vás nepustí ze svých spárů, dokud s úlevným výdechem neotočíte poslední stránku. A možná si po přečtení budete chtít zjistit něco více o těch nešťastných duších, které kdysi dávno padly do spárů křesťanské víry a jako ďáblovy přisluhovačky nalezly svou smrt uprostřed plamenů.

Hodnocení: 4/5

Název knihy Čarodějnice
AutorCamilla Läckberg
Žánrthriller
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2017
Počet stran664
ISBN978-80-267-1118-6
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.