Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Hořká příchuť prázdnin

recenze knihy Podzimní případ

Anders de la Motte před pár lety české čtenáře uhranul trilogií Game, poté přišlo dvoudílné MemoRandom. V současné době se můžete začíst do detektivní série Roční období, jež uvedl mysteriózním krimi románem Konec léta. Následuje Podzimní případ, který i přes detektivní tématiku hraje na mollovou notu.

Podzimní případ obálkaPolicistka Anna Vesperová se s pubertální dcerou Agnes stěhuje z rušného Stockholmu do poměrně klidné vesničky, aby převzala vedení místní policejní stanice. Se stínem mrtvého exmanžela, věčně nabručenou dcerou a nezbedným psem se Anna ubytuje v domě zvaném Tabor, který patří zámožné Elisabet Vidjeové. Její syn Simon se kdysi za záhadných okolností utopil v místním kamenolomu a jeho smrt už dvacet sedm let leží jako tíživý povlak na celé vesnici. Co se stalo osudného dne, kdy si pětice nejlepších kamarádů vyjela stanovat? Domů se vrátili jen čtyři. Anna se pouští do pátrání, ale je to jakoby píchla do vosího hnízda – o případu nechce nikdo mluvit a vypadá to, jakoby se někdo snažil pátrání bojkotovat. Ani Anna to nemá, co se osobního života týče, jednoduché. Ze Stockholmu v podstatě utekla poté, co pohřbila svého exmanžela a otce Agnes. S sebou si odnesla tíživé tajemství, které ji může zničit. Jenže je tady Agnes, která má nárok znát pravdu o smrti otce, i když je to pro ostřílenou policistku těžké.

Podzimní případ v sobě spojuje to nejlepší ze severské kriminálky a společenského dramatu. Mistrně střídá minulost a současnost, kapitoly končí vždy na napínavém místě, takže nutně potřebujete vědět, jak to pokračovalo dál.

Zaujme i lokalita – malá vesnička je přesně to pravé pro rozehrání pořádného dramatu, jehož kořeny prorůstají celou vesnicí. Všechno souvisí se vším – v případě Simonovy smrti to platí dvojnásobně. Anna odkrývá pozadí tragické události a zjišťuje, že hrabat se v minulosti může mít osudové následky i pro ni.

Anders de la Motte skvěle vystihl tísnivou náladu vinoucí se příběhem. Z prvotního ryze detektivního příběhu se stává drama, které si nezadá s shakespearovskou klasikou. Charaktery jednotlivých postav jsou skvěle nastíněny. Anna působí sympaticky a lidsky, což je umocněno drobnou vadou řeči. Její dcera je přesně taková, jako miliony jejích pubertálních protivných vrstevníků, máte chuť roztrhnout ji jako hada a zároveň ji chránit před zlým světem. Vztahy ve vesnici potvrzují známou pravdu, že všichni rádi koukají druhým do talířů, ale běda, když se chce někdo podívat do toho jejich.

Podzimní případ je napínavý thriller plný vzpomínek, z něhož cítíte nádech nostalgie. Určitě zaujme příznivce klasických severských krimi, stejně jako milovníky hutných příběhů s dramatickou zápletkou.

 

Název knihy Podzimní případ
AutorAnders de la Motte
ŽánrThrillery
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran464
ISBN978-80-7617-208-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)