Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu (John Flanagan)

Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu (John Flanagan)recenze audioknihy
Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu

Anotace
První díl fantasy ságy Hraničářův učeň, na jejíž knižní předloze vyrostlo mnoho čtenářů, nás zavádí do tajemstvím opředené země Araluen. Mladík Will si už dlouho přeje absolvovat rytířský výcvik na hradě a stát se zdatným bojovníkem, jakým byl podle legend jeho otec. Na to, aby ho v bojové škole přijali, je však příliš malý. A tak se dostává do učení k záhadnému hraničáři Haltovi, který se umí neviditelně pohybovat. Ten ukáže Willovi, jak se starat o koně a používat zbraně, které si záhy vyzkouší při výpravě za nebezpečnými tvory. Will se přesvědčí o tom, že úloha hraničáře je při obraně království stejně významná jako rytířské umění.

Když jsem si vybírala Rozvaliny Gorlanu jako audioknihu, už od začátku jsem se velmi těšila. Jako malá jsem tento příběh mladého učně Willa četla coby knihu, a po několika letech jsem k příběhu opět vrátila. Jakožto milovník fantasy jsem z tohoto příběhu byla velmi nadšená. Nově vytvořené světy mě neskutečně baví.

Na úplném začátku se setkáváme s Willem ještě coby chráněncem. Rodiče nikdo nezná, nikdo neví, odkud tento malý mladíček pochází. Našel si sice pár přátel, ale je to spíše zakřiknutý samotář. Řekla bych, že jsem se v něm chvílemi trošku viděla, protože i já jsem v jeho věku byla dost samotářská a stranila jsem se ostatním.

Willa mi bylo líto, když se přihlásil do bojové školy, ale neprošel. Tak trochu jsem mu přála, aby ho vzali, aby mohl ukázat, co všechno umí a že je schopnější, než vypadá. Ale když si z něho Horác ustavičně dělal srandu, to určitě nebylo pro Willa nijak příjemné. Nám dospělým může dětské pošťuchování připadat poněkud směšné, ale jak se asi cítí právě ony děti?

Ve chvíli, kdy se Will dostal k Haltovi coby učeň hraničáře, celý příběh dostává takový tajuplný bojovný nádech. Will zezačátku pomáhá v Haltově srubu se všemi domácími pracemi, což se mu přirozeně moc nezamlouvá, chvílemi uvažuje, k čemu mu tohle může pomoci. Během vyprávění mu ovšem Halt vypráví historii hraničářů, co všechno umí a co všechno se bude muset Will naučit, aby se na konci stal schopným hraničářem.

Co mě v příběhu hodně bavilo, byla scéna, kdy Halt vysvětluje Willovi, jak to, že se stává „neviditelným“. Popisuje tu, jak je důležité naučit se správně maskovat a všechno potřebné k tomu.

Můj názor je ten, že kniha je velmi dobře namluvená, nezaslechla jsem ani v jedné části nějaký zádrhel v hlase, přeřek či špatnou výslovnost. Co bych panu Rumlovi vytkla, je to, že moc neměnil výšku hlasu, když namlouval Halta a když namlouval Willa. Uvítala bych, kdyby u Willa jakožto malého chlapce mluvil maličko vyšším hlasem, aby se to rozlišilo od hlasu Halta. A další věc – při vyprávění kapitoly s Horácem, kdy za Horácem do místnosti přišli tři starší kadeti a nutili ho klikovat a stlát postele, tak jeden z kadetů na Horáce v knize křičel, avšak pan Ruml to vyprávěl poněkud moc klidným hlasem na to, že ta postava v knize křičela.

Hudební úryvky mi připomněli hudbu z Pána prstenů. Schválně, až budete tuhle audioknihu poslouchat, si na začátku každé kapitoly poslechněte hudební úryvek, a pak si pusťte hudbu z Pána prstenů. Dost podobná. Hudební pryvky na začátku každé kapitoly se mi moc líbily, překvapily mě, bylo to příjemné zpestření poslechu knihy.

Audiokniha mě velmi bavila, poslouchala jsem ji nejvíce v práci při psaní, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Poslechnout by si ji rozhodně měli všichni fanoušci fantasy žánru, a myslím si, že je vhodná i pro děti.

 

 

Název audioknihy:      Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu
Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu (John Flanagan)Autor:                          John Flanagan
Interpret:                     Matouš Ruml

Vydavatel:                   Audiotéka

Délka:                         7 hod. 28 min.

Kategorie:                   fantasy, sci-fi

E-shop:                       http://Audioteka.cz

  

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 3500 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení

 

 Audiotéka

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)