Hudbo, pomoz mi!

recenze knihy Houslistka z Osvětimi 

Příběh skutečně žijící virtuosky je přímo strhující. Knížka zachycuje její nelehké období života, kdy i ona se dostala pro svůj židovský původ za druhé světové války do koncentračního tábora v Březince – Osvětimi.

Hlavní hrdinka Alma Rosé se pohybovala odmala ve vysokých společenských kruzích. Celá její rodina se pyšnila svým hudebním talentem a pílí, kterou všichni členové dokázali uplatit do poslední noty a proslavili se tak v hudebním světě. Pro Almu byl modla její otec, který je zmiňován i v jejích vzpomínkách. Byl pro ni vzorem ve všech ohledech. Od něho získala lásku k hudbě, naučila se cvičit dlouhé etudy a sonáty až do vyčerpání celého těla. Byla krásná a celou Evropou milována. Svět jí ležel u nohou. Jenže Osud to chtěl vše jinak.

Houslistka z OsvětimiČetla jsem již několik velice silných příběhů z koncentračních táborů. Nepřestává mě fascinovat odhodlanost a vynalézavost lidí, kteří dokázali vytvořit spletité sítě informátorů a obchodů, aby se dostali k lepšímu šatstvu nebo nějakému tomu jídlu navíc. Houslistka z Osvětimi od Ellie Midwoodové byla však první kniha, ve které jsem nahlédla i mezi vyvolené privilegované vězně. A poklesla mi brada nad tím, že existovali i vězni, kteří měli práva a dokázali si vydobýt spoustu privilegií pro své svěřence.

Alma za nelehkých podmínek v Březince vybudovala ženský hudební orchestr, který měl za úkol hrát k potěšení důstojníkům SS. Zachránila tak životy desítkám dívek a žen, které jí byly vděčné i dávno po propuštění z tábora.

Byla tvrdá ke svým svěřenkyním. Nezlomná a neústupná. Věděla, že v sázce je všechno. Stačí jedna špatná nota, nástup nebo falešný tón a celý orchestr by mohl být poslán do plynu. Houslová virtuoska si doslova vydupala u vedení tábora ty nejlepší podmínky, jaké byly vůbec možné. Zrodilo se i mnohem více než profesionální ženský orchestr. V tomto nelidském prostředí, plném bídy a utrpení, se zrodila i láska.

Stále se nacházíme v koncentračním táboře. Je potřeba počítat s nelidskostí a krutostí, kterými tohle místo převládá. Uronila jsem slzu. A ne jednou.

V knize se setkáte také s historicky známými lídry tábora, jako byla Marie Mandlová, velitel celého tábora Franz Hössler nebo všemi obávaný Anděl smrti doktor Josef Mengele, který několikrát Almě zkřížil cestu.

Budete ohromeni celou kaskádou popisů událostí, které vedly ke zrození tak mocného tělesa, jako byl ženský orchestr vedený pod taktovkou Almy Rosé.

Pro mě jako hudebnici měla kniha o to větší dopad a přesah. S každým pozvednutím taktovky, s každým táhnutím za smyčec jsem slyšela tóny a cítila tu vážnost a lehkost hudby zároveň. Když se hudbě odevzdáte, ponoří vás do sebe, ať se nacházíte kdekoli. Stačí zavřít oči a nechat se unášet její ladností daleko od starostí a hrůz, které svět někdy ukazuje. Hudba lidem v koncentračním táboře přinášela alespoň na krátké chvíle bezpečí a útěchu.

 

Název knihy Houslistka z Osvětimi
AutorEllie Midwoodová
ŽánrVálečný román
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2022
Počet stran368
ISBN978-80-7565-932-3
  
Nákup knihywww.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.