Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Hudební legenda pod drobnohledem

Guns N' Roses - Příběh nejslavnějšího turnérecenze knihy
Jan Kadeřábek: Guns N’ Roses – Příběh nejslavnějšího turné

Kniha o Guns N´ Roses je velice nevšední. Najdete v ní prvky odborného textu, ale také prvky memoárové tvorby. Autor získal z několika zdrojů unikátní informace, jež na stránkách této publikace zajímavým způsobem propojil. Můžeme tak sledovat nejen celou diskografii naší oblíbené skupiny, ale také různé proměny, které se odehrály za celou dobu jejího fungování v jejím jádru.

Celou knihu pak ozvláštňují často velice pikantní příhody ze zákulisí a z osobního života členů skupiny. Nechybí tak Axelovy pozdní příchody a drogové či alkoholové problémy členů kapely. V jednu chvíli dokonce Gunerům hrozil rozpad, což by byla každopádně škoda. Naštěstí se ze svých problémů dokázali včas dostat a my si tak můžeme užívat jejich hudbu nejen z nosičů, ale i osobně na jejich koncertech. Šťastlivci, kterým se tato kniha dostane do rukou, budou naprosto nadšeni. Příběh této skupiny rozhodně stojí za přečtení.

Ač je kniha řazena k naučným publikacím, spatřuji v ní spíše populárně naučné tendence. Určená je zejména pro fanoušky této hudební legendy. Dozvědí se v ní spoustu zajímavých informací o svých oblíbencích. Zjistí, co vše stálo za vznikem kapely, ale také za vznikem jejich písniček. Objevíte zde různé paralely a propojení s dalšími různými skupinami, s nimiž za celou dobu svého působení Pistolníci hráli. Kniha sleduje příběh Gunerů od jejich založení až do roku 1994. V počátku sleduje jen různé zlomové okamžiky kariéry členů skupiny, poté už směřuje k událostem, jež se udály na turné (Use Your Illusion Tour), o němž celá tato kniha primárně pojednává. Líbí se mi, že ač se jedná o naučnou literaturu, dokázala mě publikace strhnout a já se začetla a vše si krásně představovala. Při jejím čtení jsem si na přehrávači pustila songy této skupiny a čtenářský zážitek pro mě byl opravdu nevšední.

Kniha Guns N´ Roses: Příběh nejslavnějšího turné (Use Your Illusion Tour) je jedinečným počinem mladičkého českého autora. Tento jeho debut vydalo v roce 2016 nakladatelství Brána. Pokud vás recenze osloví a budete chtít zažít ten nevšední zážitek zprostředkovaného koncertu také, můžete si knihu pořídit zde.

Kniha o Pistolnících vás zaujme hned na první pohled. Na jejím přebalu jsou vyobrazeni členové skupiny za mlada, a to vše na černém pozadí. Nad fotografií je velkými červenými písmeny vyveden název skupiny, pod fotografií pak velkými žlutými písmeny podtitul díla, nad ním pak menšími bílými písmeny jméno autora a pod ním drobnými bílými písmeny jméno nakladatele.

Na celé knize musím vyzdvihnout její grafiku. Veškeré stránky jsou orámovány, objevují se ilustrace členů kapely a jsou vloženy i fotografie z jednotlivých koncertů, jež jsou popsány. Co se týče textu, velice dobře se čte. Autor zvolil živý mladistvý jazyk, jenž mi byl hodně blízký. Zároveň se mi líbilo, že se držel pedagogické zásady: uvést do problému, začlenit kontexty, zopakovat vyřčené a uzavřít. Neustále se tedy opakovaly některé milníky, jež jsou pro fanouška této skupiny důležité. Opakování vede k lepšímu zapamatování. Dalším faktem, jenž mě na knize opravdu hodně zaujal a velice mile překvapil, je historický kontext. Autor se nezabýval jen skupinou samotnou, často začleňoval i informace o tom, co se dělo v určitou dobu ve světě. Kniha tedy může být považována nejen za diskografickou, ale zčásti i historiografickou (ve světovém měřítku).

Byl to rok nesmírně bohatý na události. V červnu zemřel v 89 letech nejvyšší duchovní představitel Íránu ajatolláh Rúholláh Chomejní. Den po jeho smrti, 4. června, čínská armáda nelítostně ukončila masové demonstrace za demokracii a práva na náměstí Tchien- an-men (náměstí Nebeského klidu). Čtrnáctého července oslavili Francouzi dvousté výročí od pádu Bastily, symbolu Velké francouzské revoluce. […] O osm dní později propukla v Československu sametová revoluce a 29. prosince se novým prezidentem země stal Václav Havel.” (s. 12)

Publikace mě zaujala již od první stránky. Zaujal mě určitý rozhled a způsob, jakým autor pracoval s látkou, jež mu byla poskytnuta. Povedlo se mu zpracovat veškerou látku do srozumitelného celku, jenž monitoruje nejen to, co se děje uvnitř skupiny, ale i to, jakým způsobem se změnami pracuje okolí kapely a její fanoušci. Velice dobře jsou zpracovány i jisté skandály, které skupinu provázejí a jsou pro ni svým způsobem specifické. Ve chvíli, kdy autor začíná popisovat koncerty, nepopisuje je z pohledu kapely, ale nahlíží na ně z úhlu pohledu tehdejšího fanouška, což je velice zajímavé, protože se jedná o fakt, jenž se dá neustále srovnávat. My budeme mít porovnání 4. července 2017, protože Českou republiku Guneři poctí svou návštěvou.

Celá kniha je složena z 29 kapitol, poděkování, seznamu členů kapely a jejich představení, seznamu koncertů na Use Your Illusion World Tour 1991-1993 a seznamu použitých pramenů. Publikace má krásných 376 stránek a čte se téměř sama. Po jazykové a gramatické stránce jsem byla velice mile překvapená, neshledala jsem žádné poklesky proti českému jazyku jak v otázce významu, tak i v otázce pravopisu. Vše se tedy čte krásně a veškeré informace zapadají na své místo.

Moje subjektivní hodnocení této publikace je nadmíru pozitivní. Při četbě jsem si užila nevšedního koncertu, jenž jsem si mohla dopřát. Líbilo se mi, jak autor celou knihu strukturoval. Z tohoto důvodu mu nemohlo v jeho pomyslném sítu protéci nic důležitého. Byla jsem tak do detailu seznámena s historií skupiny, ale také s některými světovými událostmi. Veškeré informace mají mezi sebou určitou návaznost, z tohoto důvodu je celý obsah pevný a nikdy vám neutečou potřebné souvislosti. Knihu hodnotím krásnými a zaslouženými 100 % a vřelými doporučeními. Publikaci přeji, aby se jí dostalo celosvětového ohlasu, protože ji považuji za výbornou.

Hodnocení: 100 %

Anotace

Jedinečný titul, který českým čtenářům vylíčí dosud nepopsané období legendární hudební skupiny. Příběh největšího turné v historii GN’R je zarámován celkovým vylíčením příběhu skupiny od roku 1989 až do roku 1994. Proto se autor rozepisuje například o vyhazovu bubeníka, příchodech nových členů, různých incidentech na turné nebo zpěvákovi Axlu Roseovi. 


O autorce


Jan Kadeřábek – narozen v roce 1993 v Praze. Absolvent bakalářského studia Marketingové komunikace a PR na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Bakalářskou práci věnoval Marketingu NHL v letech 2005–2015. V současné době pokračuje na magisterském studiu Žurnalistiky. Aktivně se věnuje karate a běhu, rád čte a díky Mezinárodnímu klubu UK se setkává se zahraničními studenty, což považuje za skvělou zkušenost. Je velkým fanouškem rockové hudby. Kromě Guns N’ Roses nejvíce poslouchá Bruce Springsteena, Bon Jovi, Kiss, U2, Rolling Stones a další. Je externím redaktorem webu zabývajícího se NHL, nhlnews.cz. Kromě toho si vede stránky o Guns N’ Roses, gnraxlwebnode.cz. Na knize o této skupině začal pracovat v roce 2011.
V současnosti pracuje jako externí redaktor ČTK se zaměřením na hokej.

 

Název knihy:                     Guns N’ Roses
                          Příběh nejslavnějšího turné
Autorka:                              Jan Kadeřábek
Žánr:                                    Literatura naučná, Biografie a memoáry, O hudbě a tanci
Guns N' Roses - Příběh nejslavnějšího turnéDatum vydání:                   2016
Počet stran:                        376
Nakladatelství:                   Brána

Formát:                                140 × 205, pevná
EAN:                                     9788072439140
ISBN:                                    978-80-7243-914-0

E-shop :                                www.brana-knihy.cz

D
atabáze knih:                    www.databazeknih.cz

 

Brána
Nakladatelství Brána
vzniklo v roce 1994.
Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)