Hurá do světa

recenze knihy Z gauče vzhůru do divočiny

Potkaly vás v poslední době samé negativní události a vy neustále přemýšlíte nad tím, jak z toho ven? Kniha Z gauče vzhůru do divočiny vám může být skvělým společníkem, průvodcem i rádcem, a to vše s lehkostí a humorem. Začtěte se do tohoto zajímavého příběhu, poznejte jeho vypravěčku Doru, která vám zajisté bude sympatická a stane se vaší nejlepší přítelkyní do nepohody. Příhody hlavní hrdinky samotné, ale i jejích nejbližších přátel vám vykouzlí úsměv na tváři. Jak se vyrovná se ztrátou práce? Co má ráda? Na svoje otázky najdete odpověď v mnoha krátkých příbězích, které jsou čtivé, vtipné, strhující, občas dokonce i napínavé. Četbu si rozhodně užijete a s její pomocí se naladíte na pozitivní vlnu.

„Po dvou dnech jsme se tedy znovu rozhodovali co dál, protože Pepan se musel vrátit do Anchorage, takže mně navrhoval, ať tu s nimi zůstanu, že se pokusíme s Danem a Deanem domluvit, jestli bych tu pro ně nemohl pracovat. Mně se to tedy po pravdě řečeno moc nezdálo, takhle se jim násilně vnutit, ale Pepan to s nimi nakonec domluvil.“ (s. 25)

Když jsem knihu uviděla poprvé, ihned jsem se do ní zamilovala. Nejprve mě nadchla její obálka vyvedená v příjemných barvách, které ve čtenáři automaticky vykouzlí radost a touhu po cestování. Zpočátku jsem moc nevěděla, co mám od tohoto díla očekávat, ale když jsem si přečetla anotaci, věděla jsem, že to bude skvělá jízda. Čtenáře však kromě obálky a anotace nadchne i to, že se jedná o útlý svazek. Text je vepsán do pouhých 208 stran. Jednotlivé příhody jsou krátké a díky jejich vtipu budete mít přečteno během několika hodin. Zábava je zaručena od první příhody až do té poslední.

Z gauče vzhůru do divočinyTitul Z gauče vzhůru do divočiny vyšel v roce 2017 pod taktovkou nakladatelství Brána. Pokud se chcete pobavit při čtení zábavných a vcelku krátkých příhod, můžete si pořídit tuto poutavou knížku právě zde.

Zajímavé je, že se jedná o prvotinu autorky Renaty Schritterové, při čtení jsem totiž měla pocit, že je autorka již ostřílená a na svém kontě toho má mnohem více. Její styl je velice zajímavý, zakládá se na maximálním přiblížení se běžnému čtenáři. Dora je velice sympatická mladá žena, která si chce užít svůj život plnými doušky. Svoje zážitky zachycuje v krátkých a velice čtivých povídkách, které na sebe mnohdy volně navazují a jsou propracovány do nejmenších detailů. Autorčina prvotina je spíše oddechovkou plnou humoru, při jejíž četbě se krásně pobavíte a zrelaxujete. Při čtení jsem se vždycky cítila jako v jiném světě, který je bez starostí a plný radosti a zábavy. Mohu tedy s klidným svědomím tvrdit, že vás četba tohoto titulu bez problému odvede od reality plné starostí a strastí.

Dílo je odpočinkové a tomu nasvědčuje i jednoduchá kompozice. Setkáváme se s plynulým chronologickým vyprávěním v minulém čase a občas se objevuje retrospektivní linka. Zejména jde o úryvky z Mácova deníku z pobytu na Aljašce. Dějová linka Dory je přímočará a ničím nerušená. Kniha je kompletně odvyprávěna subjektivní ich-formou a překvapivě je téměř okleštěna o dialogy jednotlivých postav. Text tak působí, jako byste seděli se svou nejlepší kamarádkou nad hrnkem kouřící kávy a ona vám vyprávěla vše, co zažila za poslední rok. Vydejte se s Dorou a jejími přáteli na působivou cestu po nejrůznějších destinací Země.

Moje subjektivní hodnocení titulu Z gauče vzhůru do divočiny nemůže být jiné než pozitivní. Příběhy se mi líbily, oplývaly takovou lehkostí a vtipem… Snad ještě nikdy jsem nic podobného nečetla. Všechny příhody byly čtivé a krásně dotvářely jednolitý celek. Ke čtivosti potom musím přičíst i příjemné grafické zpracování. Veliká patková písmena na malém formátu se dobře četla a krátké příhody se tak četly rychle. Přímočarost vyprávění mě zpočátku hodně překvapila, ale pak jsem ji začala brát coby nespornou přednost tohoto útloučkého svazku. Vyzdvihnout musím i detailní prokreslení charakterů hlavní postavy a některých jejích přátel, které se objevovaly v ději vcelku často. Již teď mohu říci, že už se těším, až si zase přečtu nějakou knihu od Renaty Schritterové. Toto lehké a humorné vyprávění si ode mě zasloužilo nádherných 100 % hodnocení. Pokud vás trápí v osobním životě nějaké trable, mohu vám vřele doporučit, abyste se vydali s Dorou na cestu Z gauče vzhůru do divočiny. Zaručeně si tuto jízdu užijete a oprostíte se od svých problémů.

 

 

Název knihy Z gauče vzhůru do divočiny
AutorRenata Schritterová
ŽánrPovídky, Humor
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran208
ISBN978-80-7584-002-8
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)