Neděle, 1.10.2023
HudbaKultura

I hangár pražské Tipsport arény byl pro TWENTY ONE PILOTS malý

Twenty One Pilots

Skupina TWENTY ØNE PILØTS se vrátila letos už podruhé do České republiky. Dvojice vystoupila 4. listopadu 2016 v pražské Tipsport Aréně v rámci svého EMØTIØNAL RØADSHØW.

Americká senzace v Čechách vystupovala už letos v únoru. Sál pro zhruba tisícovku diváků v pražském Lucerna Music Baru vyprodala během několika dnů. A i když jí klubové pódium velmi slušelo, mluvilo se už tehdy o přídavku v podobě koncertu ve větším prostoru. A tak se nejpve uvažovalo o Fóru Karlín. Nicméně i tento stánek byl hned vyprodaný a proto se pořadatel rozhodl o přesunu do pražské Tipsport Arény. Ani ta dlouho nevzdorovala a opět se naplnila do posledního místa.

 

 TWENTY ONE PILOTS, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

Před začátkem koncertu jsme se ptali fanynek z prvních řad, jak dlouho čekaly na své idoly. “Jsem tu od včera od devíti večer.” “My jsme tu od čtyřech od rána,” dodaly tři další. Co k tomu dodat – prostě TØP jsou tento rok u nás v kurzu.

Jako předskokan vystoupil irský zpěvák Bry, který zaplněnou halu zahříval pro příchod hvězdného dua. Před lety tenhle kluk sebral kytaru a šel za svým snem – hrát ve všech zemích světa. Česká republika byla jeho 63. zastávkou. 

 

Bry, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

 

Vyprodaná desetitisícová hala se konečně dočkala v půl desáté, kdy za hysterického jekotu fanoušků odstartovali koncert Twenty One Pilots skladbou Heavydirtysoul. Ta otevírá i loňské album Blurryface, s nímž se dostali až na vrchol amerického žebříčku. Na konci roku 2015 se deska dokonce stala jednou z největších atrakcí předvánočního prodeje v Americe.

 

TWENTY ONE PILOTS, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

Hned od počátku bylo slyšet zejména dívčí hlasy fanynek, suverénně zpívajících nejen refrény, ale většinou i celé sloky písní. Ani moc tedy nevadilo, že Tylerův hlas zanikal v bouřlivých bicích Joshe. Sedící vstali, a tak se hala stala koncertem pouze “na stání”. 

Při druhé skladbě Hometown se Tyler ztratil z pódia, a najednou se diváci přede mnou otočili a dívali se za mě, kam se zaměřil i bodový reflektor. Dvě řady ode mě na ochozu stojí ON a zpívá – tak tomu říkám bomba zážitek hned na začátku.

 

TWENTY ONE PILOTS, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

Po třetí  skladbě Polarize Tyler odhodil košili, což určitě potěšilo fanynky. Následovaly skladby Heathens a We Don’t Believe What’s on TV, při které zpěvák vyzval publikum ke společnému skandování Yeah Yeah Yeah.

Ve skladbě Lane Boy pak celý kotel klesá pomalu do podřepu, aby následně začal skákat na Tylerův pokyn. Celá hala je ve varu a to jsou ty největší pecky terpve před námi.

 

foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

Poté se duo rychle přesouvá na minipódium doprostřed haly, a tak i ti, co neměli to štěstí a nestáli v prvních řadách, si užívají pár písniček v kontaktu s jednadvaceti piloty. Ve skladbě March to the Sea se celá hala promění v jednu hvězdnou oblohu plnou světélkujících mobilů.

Skladbu Ride si střihne Josh s bubny, které drží přední řady nad sebou – pro vesměs drobné fanynky docela dobrý výkon. Koncert graduje další hitovkou Stressed Out.

 

 

Skladba Guns for Hands je opepřena zorbem – plastovou koulí, do ketré se nechá uzavřít bratránek Tylera, a se kterou se vydává nad hlavy fanoušků na ploše. Ve skladbě Tear in My Heart zase předvedou Josh a dva v plynových maskách malou bubenickou show.

 

TWENTY ONE PILOTS, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz  

 

To nejlepší na konec. Kapela přehrála většinu z poslední desky a přidala samozřejmě nejlepší kusy z alb předchozích, aby si na téměř závěr schovala působivou skladbu Car Radio. Silnou píseň gradující od naléhavého odsekávání textu až do křiku a naprostého tanečního šílenství. 

 

TWENTY ONE PILOTS, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

Skladba Car Radio tak rázně ukočila základní část koncertu, po níž přišly už jen dva přídavky – Goner a Trees.
Na konci druhého přidaného kusu vylétly tisíce červených konfet a bílého kouře, publikum bylo u vytržení a pak přišel definitivní konec vystoupení plného energie a ukázkového nasazení obou muzikantů.

 

TWENTY ONE PILOTS, foto: Jaromír Zajda Zajíček - FotoZajda.cz

 

Kapelu lze jen stěží zařadit do jednoho stylu vzhledem k jejich variabilitě. Kombinují prvky piana, bicích, ukulele, vokálů a příležitostně i baskytary a trumpety. Jejich texty jsou označovány za poezii, a jelikož je těžké poezii „vecpat“ do hudby, často se ze zpěvu přechází v rapování. často je jejich styl označovaný za „schizofrenní pop“, ve kterém spojují melodii vedenou piánem s recitovanými úseky.

Podle slov členů je hlavním cílem kapely přinutit lidi zamyslet se a najít radost ve svém životě. A myslím si, že se jim to na pražském koncertě určitě povedlo. Během koncertu dokázali, proč svět po těchto Dvacetijedna pilotech tak blázní. Pokud jim to vydrží, kdoví, zda je příště nepřivítáme v O2 Aréně.

 

Twenty Øne Piløts

 

Playlist pražského koncertu

Heavydirtysoul
Hometown (Tyler na ochoze)
Polarize
Heathens
We Don’t Believe What’s on TV
The Judge
Lane Boy
Ode to Sleep
The Pantaloon / Fall Away / Johnny Boy / Forest / Addict with a Pen / March to the Sea / Kitchen Sink
Holding On To You (hrají na minipódiu uprostřed haly)
Ride
Stressed Out
Guns for Hands
Tear in My Heart
Car Radio

Goner
Trees

 

 Kapelu s raketově rostoucí popularitou tvoří jen dva členové – Tyler Joseph a Josh Dun.

 

 

{source}

 

[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/2365087?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]
{/source}

 

Kompletní fotogalerie z koncertu naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/2365087
 

 

 

 

Pořadatelem koncertu byla agentura

Fource Entertainment

 Více na www.twentyonepilots.com.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.