Pátek, 21.6.2024
HudbaKultura

Ida Kelarová představí v Chrudimi “své” mladé romské muzikanty

Ida Kelarová představí v Chrudimi „své“ mladé romské muzikantyTradiční i soudobá romská hudba, muzikanti České filharmonie a na 120 mladých romských zpěváků nejen z Chrudimska pod vedením sbormistryně Idy Kelarové. Takový program je připravený na 30. června 2017 ve Velkém sále Muzea Chrudim.

Mimořádný koncert, na který se romské děti připravovaly už od října loňského roku, je vyvrcholením společného projektu Idy Kelarové a České filharmonie. Hudebníci tímto způsobem již několik let podporují nadané děti a mladé dospělé, kteří pocházejí ze sociálně vyloučených lokalit. „Mnozí chtějí Romům pomáhat, ale vzdávají to při prvních obtížích. Jsem šťastná, že Česká filharmonie s námi po trnité cestě vzdělávání kráčí již několik let, a přesto si uvědomuji, že tato cesta za porozuměním může trvat ještě několik generací, ba že nikdy neskončí,“ říká Ida Kelarová o své spolupráci s filharmonií.

V loňském roce se poprvé k této hudební a pohybové aktivitě připojily také děti z Chrudimska. „Realizace projektu umožňuje dětem ze sociálně vyloučených lokalit zažít, mnohdy poprvé v životě, úspěch a naučit se něco nového. Taková věc s sebou přináší vytržení z každodennosti a řadu dalších změn v životě nejen dětí, ale i jejich rodin,“ vysvětluje Sophia Dvořáková, ředitelka organizace Šance pro Tebe. Šance pro Tebe se na Chrudimsku řadu let věnuje sociální práci ve vyloučených lokalitách a její pracovníci pomohli Idě Kelarové projekt přivézt také do zdejších končin.

Do pravidelného muzicírování v podobě každotýdenních sborových zkoušek a hudebních a pohybových dílen se zapojilo na osm desítek dětí z Chrudimi, Chrasti, Hrochova Týnce, Čankovic, Prachovic, Heřmanova Městce a Obořic.

Pardubický kraj pak dětem finančně zajistil cesty do Luže u Košumberka, kde se odehrávala setkání pěvěckého sboru. „Sociálně vyloučené lokality jsou často nedostupná místa a tudíž je velmi složité zajistit dopravu na pravidelné zkoušky. V širším kontextu to však dětem a mladým dospělým pomohlo zažít něco pozitivního, nastavit pravidelnost a snižovat sociální bariéry,“ uvádí Sophia Dvořáková.

Kdo je Ida Kelarová?

Ida Kelarová je po svých rodičích Moravačka i Romka. Je Bohem nadanou hudebnicí a skvělou učitelkou, která nedbá osnov, ale při své práci s dětskými i dospělými hlasy jde rovnou k podstatě. Její přímost a ráznost možná zaskočí, ale nikoho nenechá na pochybách, že Ida Kelarová přesně ví, co to je „zpívat z duše“.

Studovala na Janáčkově konzervatoři v Brně hru na violoncello a klavír, její sestrou je zpěvačka Iva Bittová. Ida v minulosti žila ve Velké Británii, Dánsku a Norsku, kde načerpala znalosti a zkušenosti, které od roku 1996 uplatňuje při své práci v České republice. Inspiraci východoevropskými a romskými kořeny a předky nezapírá a naopak na nich staví celou svou práci a tvorbu.

Koncert romských dětí a České filharmonie se uskuteční v pátek 30. června 2017 od 19 hodin ve Velkém sále Muzea Chrudim, vstupné činí 80 Kč a vstupenky lze zakoupit na internetovém portále či v Informačním centru Chrudim. Hudebníci se náledující den představí také ve Vysokém Mýtě.

Hudební projekt vznikl také za podpory Creative Europe EU.

Kdo: Ida Kelarová, Česká filharmonie a 120 romských dětí
Kde: Muzeum Chrudim, Velký sál
Kdy: 30. června 2017 od 19 hodin

Další informace o práci Idy Kelarové s romskými dětmi najdete také na odkazu www.miret.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.