Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Incident v Čechách

recenze knihy Incident v Čechách

Už jste někdy v minulosti ztratili blízkého člověka, kterého jste velmi milovali? Kvůli kterému byste udělali vše, abyste ho získali zpátky?

Vatikánský vyšetřovatel Maxmilián je pověřen, spolu se svým pomocníkem Bertucciem, zapeklitým případem. Píše se rok 1613 a v Čechách se ztratilo celé jezuitské poselstvo. Znepokojený Vatikán chce najít viníky stůj co stůj. Společně se oba dva dobrodruzi vydávají po stopách zmizelých a ty je přivedou do Českého království k hradu Bělá, který vlastní Magdaléna – baronka z Vochova a Bělé. Tato mladá žena je vdova, která má svoje tajemství i plány, ale také sexuální náklonost ke své služebné Else. Maxmilián se snaží soustředit na vyšetřování, ale stále ho dohání jeho stíny z minulosti, protože vyjde najevo, že není v Čechách poprvé a věci, které se zde kdysi staly, ho nenechávají v klidu. Pořád ještě existují lidé, kteří o jeho minulosti vědí víc než by mu bylo milé. A kdo ji nezná, snadno si ji zjistí jako např. záhadný hrabě von Birgen.  Navenek „nekňuba“, ale i on sleduje svoje osobní cíle a kdo mu stojí v cestě, toho se nemilosrdně zbaví.

Kdo měl největší zájem na tom, aby jezuitské poselstvo zmizelo? A co temného se děje v tmavém sklepení a proč mizí i další lidé z okolí?

„Zašmátral prsty, aby zjistil, na čem vlastně leží. Ať už to bylo cokoli, bylo to z kamene. A ten byl studený jako voda z pramene časně ráno. Pak si uvědomil, že je nahý. I přes okolní chlad cítil, jak se mu orosilo čelo potem. Kde se ocitl? Co se s ním stalo? A co se s ním děje právě teď?

Zaslechl kroky.

A hlas. Stejný jako tam v lese.

Nestihl ani zaprotestovat, když mu do úst někdo vecpal kus látky. Obvaz kolem očí se uvolnil a Artur se nyní mohl rozhlédnout po místnosti. Zalomcovala jím panika. Ležel na oltáři. Světla plamenů se odrážela v jeho potu, ale on viděl jen dýku, kterou držela v ruce postava oblečená celá v černém.“

Incident v ČecháchŠvédský autor, který si vybere Čechy jako místo děje své historické knihy, je vždy velkým lákadlem pro české čtenáře. Když si ještě přečtete, že to má být temný thriller z temných časů je jasné, že kniha má našlápnuto stát se atraktivním hitem.

Začátek se rozjíždí velmi slibně a ihned skočíte rovnýma nohama do Vatikánu za dveře inkvizice. Nadějně čtete první stránky, které vás okamžitě vtahují do pestrého děje. Začnete se těšit na trochu toho mysticismu, malinko okultních věd i špetku alchymie. Toto nadšení vám bohužel vydrží pouze několik málo chvil.

Slibně rozjíždějící se příběh začne pomalu zpomalovat, a aniž by dosáhl svého vrcholu, zastaví úplně.

Co se týče samotného thrilleru nebo spíše detektivní zápletky, až teprve v polovině knihy se pozvolna začne rozplétat zamotané klubko celého tajemství. A bohužel se také od poloviny knihy dovtípíte, kdo je oním podezřelým. Autor vám vlastně ani moc na výběr nedává, protože jeho příběh vám nabídne pouze dvě podezřelé osoby.

Ale ani toto zacuchané klubko se nepodařilo rozmotat úplně přesvědčivě. Dialogy mezi Maxmiliánem a Magdalénou jsou o všem a o ničem, jediné co z toho vyplývá, je jiskření mezi oběma protagonisty, ale víc vám bohužel nenabídnou. Navíc vám spisovatel Thomas Arnfelt, většinou ústy Maxmiliána, dost často nadhodí začátek zápletky či jakousi myšlenku a nechá ji jen tak viset ve vzduchu a vy stále čekáte na dokončení, rozuzlení nebo nějaké vysvětlení, proč se o ní vlastně autor zmínil, kterého se ale ani po několika stranách nedočkáte. Zřejmě autor počítá s tím, že si vše domyslíte (doporučuji křišťálovou kouli) nebo na to už mezitím zapomněl. A bohužel se mu to stalo hned několikrát.

Jisté tajemno ale kniha nabídne. Hlavně „mezikapitoly“ – vsuvky, které jsou psané na černém papíře, vám dají nahlédnout do deníku vraha a vy tak očkem nakouknete do temného hororu až fantasy stylu.

Co se knize nedá upřít je jistá čtivost, nenáročnost příběhu a krátké kapitoly. Stránky vám tak rychle utíkají pod rukama, a ačkoli by se celá kniha dala zhustit do úzkého formátu, nemusíte se děsit počtu stran.

Tato prvotina Thomase Arnfelta je pouhý začátek. K hlavnímu hrdinovi příběhu Maxmiliánovi, se následně vrátil v pokračování nazvaném Janovský řád (2017), který už se ale obejde beze mě.

Hodnocení: 60 %

 

Název knihy Incident v Čechách
AutorThomas Arnfelt
ŽánrRomány, Thrillery, Historie
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran288
ISBN978-80-7588-092-5
  
Nákup knihy http://mysterypress.cz
Nákup e-knihy https://www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)