Vášně a intriky na královském dvoře 12. století

recenze knihy Irská princezna

Elizabeth Chadwicková není českým čtenářům neznámá. Její romány se na knižním trhu objevují už několik let a jsou zárukou, že zejména romanticky laděným duším se do rukou dostane pořádná porce historie okořeněná milostnou tématikou.

Irská princeznaIrská princezna nás zavede do hlubokého středověku. Irsko v polovině dvanáctého století nebyla žádná idylka. Král Diarmait je sesazen a proto musí ze země utéct. Uchýlí se na anglický dvůr Jindřicha II. Plantageneta a slibuje mu věrnost. Svou jedinou dceru Aiofe provdá za normandského šlechtice Richarda de Clare, který žije v bouřlivém Walesu. Domluvené manželství je na tehdejší dobu nezvykle šťastné, ale zamilovaní Aiofe s Richardem to stejně jednoduché nemají, pod nohy jim klacky hází nevyzpytatelná politika a mnohdy do intrik oděná diplomacie.

Moje první setkání s Elizabeth Chadwickovou dopadlo nadmíru skvěle, byť Irská princezna českými čtenáři příliš vřele přijata není. Kdo ví, možná právě má dosavadní neznalost autorčina díla způsobila, že jsem se do příběhu odvážné a na svou dobu přidrzlé Aiofe začetla na první dobrou. 

Pokud jste fanoušky historických romancí, Irskou princeznu nepřehlédněte. Mně osobně během čtení připadalo, že čtu soft verzi Kena Folletta šitou na míru ženám. Dostanete pořádnou dávku násilí a válečného mumraje, není nouze o rány mečem a sťaté hlavy, které jako trofeje přivážejí hrdí muži z bojů domů, ale užijete si i milostnou linii, v níž dominuje zejména vztah mezi hlavní hrdinkou a jejím mužem.

Aoife je podobný typ jako Ambra z románu Kathleen Winsor Věčná Ambra. Občas vám poleze na nervy, ale stejně ji budete potajmu obdivovat pro její odvahu a prořízlou pusu, která se ve středověku u žen netolerovala. 

Jaký byl život na královském dvoře 12. století? Vztahy mezi Irskem a Anglií, jejíž panovník chtěl dobývat další a další území? Měl hlavní slovo ostrý meč či uhlazená diplomacie? Nahlédněte pod pokličku bouřlivého historického období a nechte se unést láskou i obratnými intrikami , jež postavy románu Irská princezna hojně využívali.

 

Název knihy Irská princezna
AutorChadwick, Ellizabeth
Žánrhistorické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran480
ISBN978-80-249-4445-6
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)