Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Životní jubileum Václava Havla

Bývalý prezident Václav HavelAsi nejvýznamnějším a nejoblíbenějším prezidentem České republiky byl bezpochyby Václav Havel. Dnes, 5. října 2011 slavíme jeho 75. narozeniny. Určitě bychom mu všichni rádi pogratulovali. Co ale o této osobnosti víte?

Václav Havel se narodil 5. 10. 1936 v Praze. Vyrůstal ve známé pražské podnikatelsko-intelektuálské rodině, spjaté s českým kulturním a politickým děním dvacátých až čtyřicátých let. Tento fakt se stal důvodem, proč mu komunistická moc po ukončení povinné školní docházky v roce 1951 nedovolila dále studovat. V první polovině padesátých let proto nastoupil do čtyřletého učebního oboru chemický laborant a zároveň večerně vystudoval gymnázium (ukončil ho v roce 1954). Z kádrových důvodů nebyl přijat na žádnou z vysokých škol humanitního směru, a proto se rozhodl studovat na škole technické. Ekonomickou fakultu Českého vysokého učení technického ale po dvou letech opustil.

Kulturní tradice rodiny orientovala Václava Havla k humanistickým hodnotám české kultury, v padesátých letech značně potlačovaných. Po návratu z dvouleté vojenské služby pracoval jako jevištní technik, nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí. V letech 19621966 studoval dálkově dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění a svá studia zakončil komentářem ke hře „Eduard“, který se později stal základem hry „Ztížená možnost soustředění“.
Za své protikomunistické aktivity si vysloužil nejen silné utlačování a zákaz divadelní činnosti, ale nejednou i pobyt ve vězení.

V roce 1956 se seznámil s Olgou Šplíchalovou, a ačkoli oba pocházeli z odlišného prostředí, brzy se velmi sblížili. Po osmileté známosti se v roce 1964 vzali, a od té doby provázela Olga Havlová svého manžela nejtěžšími životními zkouškami. Václav Havel o ní později často hovořil jako o své nepostradatelné životní opoře.
Po její smrti v roce 1996 se oženil s populární herečkou Dagmar Veškrnovou, další nepostradatelnou součástí jeho života.
Václav Havel se proslavil především jako spisovatel a dramatik, jako jeden z prvních mluvčích Charty 77. Byl vůdčí osobností politických změn v listopadu 1989, poslední (postkomunistický) prezident Československa a první prezident České republiky.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.