Jak vyzráli nejen nad liškou

recenze knihy Jak Fiškus s Pettsonem napálili lišku

„Lišky se nemají střílet, ty se mají NAPÁLIT. Tak to aspoň vždycky dělám já,“ chvástal se Fiškus.

„To si dovedu představit,“ podotkl pobaveně Pettson. „Ale souhlasím s tebou, Fiškusi. Neměl bych to srdce lišku zastřelit. Raději vymyslíme způsob, jak ji zaplašit, aby si už navždycky nechala na slepice zajít chuť.“

Fiškus a Pettson nejspíše nejsou pro české čtenáře neznámými postavami, ačkoliv knižní série, která je tak stará jako já, u nás začala vycházet teprve nedávno a moc mě těší, že se jí ujalo právě nakladatelství Host, jež vydává krásné knížky pro děti. S touto milou a rozvernou dvojicí jsme se však mohli seznámit již dříve díky animovaným filmům, ale i seriálu. Jak Fiškus s Pettsonem napálili lišku je již šestým dílem této série, která si získala mnoho nadšených dětských, ale i dospělých čtenářů po celém světě a byla přeložena do padesáti pěti jazyků.

Kocourku Fiškusovi a dědu Pettsonovi vdechl život švédský autor a zároveň také ilustrátor Sven Nordqvist. Pettson je starý farmář žijící na poklidném švédském venkově spolu s kocourkem Fiškusem, který mívá nevšední nápady. Fiškus má tak trochu pod čepicí a dobrosrdečný a občas roztržitý děda Pettson neváhá jeho nápady realizovat a když se do toho ještě připletou zvědavé slepice, tak jejich život není v žádném případě nudný.

Tentokrát za Pettsonem dorazí rozčilený soused, aby ho varoval, že se v okolí potuluje liška, která ho připravila o jednu slepici a on se svou puškou a loveckým psem to nemíní nechat bez odplaty. Děda Pettson se samozřejmě obává o své slepičky a na radu kocourka Fiškuse se rozhodne lišku napálit. Chce ji vystrašit, a tak nad ní vyzrát. Poté již sledujeme, jak Pettson dostane nápad a jak ho nenechavý Fiškus dále pošťuchuje, až se zrodí důmyslný plán. Co když kromě lišky dostane za vyučenou i někdo jiný? Myslím, že se s touto humornou, ale zároveň i poučnou knihou máte na co těšit.

Jak Fiškus s Pettsonem napálili lišku - recenze„Ale nevím, nevím, jestli tohle bude na tu potvoru stačit,“ lišácky namítl Fiškus. „Nemělo by to prásknout ještě víc, když už se s tím děláme? Aby opravdu pochopila, že tu není vítaný host.“

„Ty máš rád petardy, co?“ mrknul na něj spiklenecky Pettson.

„Ále, nijak zvlášť,“ pronesl kocourek ledabyle. „Jen mi leží na srdci blaho těch našich nebohých slípek.“

„No to je ovšem jiná, když ti na nich tak záleží,“ uculil se děda. Chvíli si mnul nos a přemýšlel.“

Kniha je určena dětem od tří let a myslím, že i ony jsou už schopny příběhu porozumět, ale nejspíš je budou zajímat především ilustrace, které skvěle dokreslují příběh a zároveň zachycují napětí, dramatičnost i emoce. Knihu jsem četla před spaním svému tříletému synovi a nejvíce ho zaujaly ilustrace, na nichž je zachycena Pettsonova dílna s nejrůznějším nářadím. Příběh jsme četli na dvakrát a vydržel ho bez problémů poslouchat.

Ilustrace jsou opravdu něčím, co knize dodává další rozměr, protože při důkladnějším zkoumání si všimnete, kolik humoru do nich autor ukryl, když popustil uzdu své fantazii a zakomponoval do nich vtipné nesmysly. Děti se tak mohou pustit do jejich hledání a strávit tak s knihou další zábavné chvíle.

Dobrodružství Fiškuse a Pettsona bych doporučila všem zvídavým dětem od tří let a nejen jim, ale i jejich rodičům a prarodičům, které jejich příhody jistě také pobaví. A my se se synem s chutí pustíme do čtení předchozích dílů.  

„Před setměním zahnal Pettson všechny slepice do kuchyně. Nakázal jim, aby ani nekvokly a celou noc se střídaly a držely stráž za květináčem v okně. Jakmile uvidí lišku, mají fofrem pelášit do ložnice a Pettsona vzbudit.“

 

Název knihy Jak Fiškus s Pettsonem napálili lišku
AutorSven Nordqvist
ŽánrLiteratura světová, pohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2022
Počet stran32
ISBN978-80-275-1037-5
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)